Πρώτη η Εθνική στο τουρνουά «Άτλας» και χωρίς τον Γιάννη

Η Εθνική Ανδρών νίκησε τη Βενεζουέλα με 74-51 στον τελικό του τουρνουά «Άτλας», που ήταν ο τελευταίος αγώνα προετοιμασίας της ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στη σύνθεσή της, καθώς ο Θανάσης Σκουρτόπουλος τον άφησε εκτός για προληπτικούς λόγους, η ελληνική ομάδα άργησε να βρει ρυθμό στην επίθεση.

Η Βενεζουέλα στο πρώτο δεκάλεπτο είχε προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα (11-7 στο 5΄, 16-13 στο 7΄30΄΄), έως ότου 5 συνεχείς πόντοι του Μάντζαρη οδήγησαν στο 16-18 (8΄50΄΄).

Η διαφορά έφτασε στο +6 για την Ελλάδα (25-19, 12΄45’’) και λίγο αργότερα σε διψήφια τιμή, με τη συμβολή των Παπαγιάννη, Μπουρούση, Λαρεντζάκη, Βασιλόπουλου και Καλάθη (36-23, 18΄10΄΄).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη καλύτερο για την Ελλάδα, η οποία έφτασε στο 59-37 με την ολοκλήρωσή του, ενώ η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Μάντζαρη (60-39) και συνεχίστηκε με 4 πόντους από τον Παπαγιάννη (64-39 στο 32΄10΄΄).

Η ελληνική ομάδα έριξε λίγο το ρυθμό της, η Βενεζουέλα πίεσε και το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να πέσει στους 17 (66-49, 36΄34΄΄). Ο Κόνιαρης έγραψε το 69-49 δύο λεπτά πριν τη λήξη, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στους +23 για την Ελλάδα.