Ο Άγιαξ έχασε την πρόκριση από την Τότεναμ στο 96' σε ένα απίστευτο ματς-θρίλερ (βίντεο)

Η μαγεία του ποδοσφαίρου, αλλά και των ταινιών του Χίτσκοκ συναντήθηκαν το βράδυ της Τετάρρτης στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ, όπου ο Αγιαξ έφτασε μερικά δευτερόλεπτα πριν τον τελικό του Champions League, ωστόσο, η ομάδα που στο φινάλε πανηγύρισε μία μυθική ανατροπή, ανάλογη με την χθεσινοβραδινή στο «Άνφιλντ», ήταν η Τότεναμ!

Οι «πετεινοί», παρά την ήττα τους στο Λονδίνο, στον πρώτο ημιτελικό (0-1) και παρότι βρέθηκαν να χάνουν 0-2 στο 35΄ στην αποψινή ρεβάνς, κατάφεραν με ένα απίστευτο come back στην επανάληψη και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λούκας Μόουρα (χατ τρικ) να επικρατήσουν με 2-3 του «Αίαντα» και να πάρουν μία μνημειώδη πρόκριση, μία από τις μεγαλύτερες στην ιστορία της διοργάνωσης, στον τελικό του Champions League.

Ο Άγιαξ προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο με γκόλ του Ντε Λιχτ στο 5' και του Ζίγιε στο 35'. Όμως στην επανάληψη η Τότεναμ μπήκε πολύ δυνατά και ο Λούκας Μόουρα, ξεκίνησε να γράφει τη δική του εποποιία. στο 55' μείωσε σε 2-1, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, από παιδαριώδες λάθος της άμυνας του Άγιαξ, ισοφάρισε σε 2-2.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες, με μεγαλύτερη το δοκάρι που είχε ο Άγιαξ. Ο διαιτητής έδωσε πέντε λεπτά καθυστερήσεις, αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει. ενώ είχε περάσει το 5ο λεπτό, από γέμισμα της απελπισίας του τερματοφύλακα Λιορίς της Τότεναμ, η μπάλα έφτασε στον Λούκας, ο οποίος ανάμεσα από δύο αμυντικούς σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ονάνα, γράφοντας το 2-3 για τους "Πετεινούς". (βίντεο)

Κατόπιν εξελίχθηκαν δρανματικές σκηνές στο γήπεδο. Οι παίκτες του Άγιαξ που κρατούσαν την πρόκριση μέχρι το 96' κατέρρευσαν, όπως φαίνεται στη φωτό, βάζοντας τα κλάμματα.

Κλάμματα, αλλά χαρά, είχαμε και από την πλευρά της Τότεναμ, με τον προπονητή Ποκετίνο να μην μπορρεί να συγκρατήσει τα δάκρυά του, από την ένταση του παιχνιδιού και το δραματικό φινάλε που είχε.

Η λήξη του θρίλερ βρίσκει τους "Πετεινούς" στον τελικό του Champions League, που θα διεξαχθεί την 1η Ιουνίου στο «Wanda Metropolitano» της Μαδρίτης, όπου θα συναντήσουν την Λίβερπουλ, η οποία προκρίθηκε επίσης με τεράστια ανατροπή κερδίζοντας το βράδυ της Τρίτης την Μπαρτσελόνα με 4-0 και ενώ είχε χάσει 3-0 στο πρώτο παιχνίδι στη Βαρκελώνη.