Eurobasket: Η Ισπανία υπέταξε τη Γερμανία - Στον τελικό με τη Γαλλία

Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης θα διεκδικήσουν στον τελικό του Eurobasket στο Βερολίνο η Ισπανία και η Γαλλία, που νίκησαν σήμερα στους δύο ημιτελικούς την Γερμανία και την Πολωνία αντίστοιχα.

ΟΙ Γάλλοι επικράτησαν εύκολα και με ευρύ σκορ (95-54) επί της Πολωνίας, που είχε αποκλείσει  στα προημιτελικά την πρωταθλήτρια Σλοβενία.

Αντίθετα, η αναμέτρηση Ισπανίας - Γερμανίας (96-91)  ήταν αμφίρροπη και κρίθηκε στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα.

ΟΙ Ισπανοί προηγούνταν μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Στο σημείο αυτό, με σερί 17-3 οι Γερμανοί πήραν προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ισπανική ομάδα αγωνίζονταν να κλείσει τη διαφορά στο σκορ.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην το τελευταίο πεντάλεπτο, όταν οι Ισπανοί έπαιξαν με ψυχραιμία, υπομονή και πίστη στην ανατροπή, ενώ οι Γερμανοί έχασαν τον ρυθμό τους και δυσκολεύονταν  στην τελική προσπάθεια.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 71-65, 91-96