Eurobasket: Πικρή, βαριά ήττα από τη Γερμανία και αποκλεισμός

Διαψεύδοντας τις προσδοκίες των εκατοντάδων χιλιάδων φίλων της και τα προγνωστικά, εθνική μας ομάδα μπάσκετ έκανε το χειρότερο παιχνίδι της στο Eurobasket, υπέστη βαριά ήττα 107-96 από τη Γερμανία και έμεινε εκτός διοργάνωσης.

Αντίθετα, η γερμανική ομάδα  πραγματοποίησε την καλύτερη ως τώρα εμφάνιση της στη διοργάνωση και πήρε δίκαια τη νίκη, που της επιτρέπει να  συμμετάσχει στους ημιτελικούς, διεκδικώντας το τρόπαιο.

Το μεγάλο πρόβλημα της εθνικής μας ήταν η ξαφική "παραλυσία" της άμυνας, που δεν κατόρθωσε σε κανενα σημείο του αγώνα να ανακόψει τις επιθετικές ενέργειες των Γερμανών, οι οποίοι βρέθηκαν μάλιστα σε εξαιρετική μέρα και είχαν μεγάλη ευστοχία σε τρίποντα (17/31), δίποντα και βολές. Αντί να βελτιώσει την αμυντική λειτουργία της, η ελληνική ομάδα κατέρρευσε  και επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι Γερμανοί κυριάρχησαν πλήρως κάτω από τα καλάθια.

Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε προηγούμενη την ελληνική ομάδα 57-61. Ομως η τρίτη περίοδος ήταν κταστροφική με επιμέρους σκόρ 26-10 υπέρ των Γερμανών, οι οποίοι πέρασαν μπροστά 12 πόντους (83-71).

Στην τέταρτη περίοδο η ελληνική ομάδα έπαθε "αφλογιστία" στην επίθεση και ήταν ανύπαρκτη στην άμυνα, ενώ οι Γερμανοί ολοκλήρωναν με επιτυχία ό,τι επιχειρούσαν.

Από τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ιτούδης στο δεύτερο ημίχρονο, μόνον δύο δικαιολόγησαν την παρουσία τους στο γήπεδο: Ο κορυφαίος της αναμέτρησης Γιάννης Αντετοκούνμπο (31 πόντοι, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ), ο οποίος αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά και ο  Λαρετζάκης (18 πόντοι),
 Κορυφαίοι της γερμανικής ομάδας ήταν οι Σρέντερ (26 πόντοι, 8 ασίστ), Ομπστ (19 πόντοι με 5/7 τρίποντα), Βάγκνερ (19 πόντοι) και Τάις (13 πόντοι, 16 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96.