Eurobasket: Η Πολωνία απέκλεισε την Σλοβενία και οι Γάλλοι τους Ιταλούς

Μετά την Ελλάδα και τη Σερβία, ένα ακόμη φαβορί μένει εκτός τετράδας στο Eurobasket: Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία έχασε (87-90) από μία εκπληκτική Πολωνία, η οποία θα εμφανιστεί στους τελικούς της διοργάνωσης πρώτη φορά μετά από 55 χρόνια!

Το εισιτήριο για την τετράδα των ημιτελικών πήραν και οι Γάλλοι, που νίκησαν στην παράταση τους Ιταλούς με 93-85

Εχοντας εντυπωσιακή ευστοχία στα τρίποντα, οι Πολωνοί έφθασαν να προηγούνται με 23 πόντους (31-54). ένα λεπτόπριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Οι Σλοβένοι κατόρθωσαν να περιορίσουν τη διαφορά  στον πόντο δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, αλλά οι Πολωνοί άντεξαν και είιχαν "απαντήσεις" στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα.

Πραγματικό θρίλερ ήταν το ματς Γαλλία-Ιταλία. Στα 16'' πριν από τη λήξη του αγώνα οι Ιταλοί ήταν μπροστά 2 πόντους και κέρδισαν φάουλ. Ο καλύτερος παίκτης τους τους, ο Σιμόνε Φοντέκιο αστόχησε και στις δύο. Στα 16 εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι Γάλλοι ισοφάρισαν 77=77 και το μάτς πήγε στην παράταση. Με ανεβασμένο ηθικό οι Γάλλοι επικράτησαν με διαφορά 8 πόντων ( 93-85.).

Στους ημιτελικούς η Γαλλία θα αντιμετωπίσει την Πολωνία και η Γερμανία την Ισπανία