ΠΑΟΚ: Ονειρο ήταν και πάει... το Champions League

Αδοξα έληξε η πορεία του ΠΑΟΚ στο Campions League, που είχε δημιουργήσει την ελπίδα -σχεδόν σιγουριά - ότι για πρώτη φορά στην ιστορία της η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα είναι παρούσα στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο "δικέφαλος" του Βορρά ηττήθηκε στην έδρα του από τη ρωσική Κράσνονταρ με 2-1, όπως είχε γίνει και στο εκτός έδρας ματς, χάνοντας την πρόκριση.

Είναι μιά πικρή ήττα-αποκλεισμός, καθώς  ο ΠΑΟΚ ήταν σ' αυτή την αναμέτρηση το φαβορί, έχοντας αποκλείσει στους δύο προηγούμενους γύρους την Μπεσίκτας και την Μπενφίκα, δύο ισχυρότερες ομάδες απέναντι στις οποίες ήταν αουτσάιντερ.

Η ομάδα της συμπρωτεύουσας φάνηκε στο γήπεδο κατώτερη των προσδοκιών, δεν ικανοποίησε και η ήττα της ήρθε φυσιολογικά. Της αρκούσε το 1-0 για να προκριθεί, αλλά πριν δεχθεί γκολ δεν απείλησε ούτε μία φορά την αντίπαλη εστία.

Χωρίς να υπάρχει διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, η Κράσνονταρ κράτησε τα ηνία του αγώνα, εξουδετέρωσε τα επιθετικά ατού του ΠΑΟΚ και ήταν πιο επικίνδυνη στις λίγες επιθετικές ενέργειες που ολοκλήρωσε.

Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε στο 73΄με αυτογκολ του Μιχαηλίδη, που βρήκε τη μπάλα πάνω στην κίνηση και προσπάθησε να της αλλάξει πορεία με τακουνάκι.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα με τον Ελ Καντουρί και το 1-1 δημιούργησε ελπίδες. Ομως στο αμέσως επόμενο λεπτό (78') οι ελπίδες έσβησαν καθώς ο  Καμπελά έκανε το 1-2, όταν βρέθηκε μόνος προ κενής εστίας μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Ο "δικέφαλος"  έχει εξασφαλίσει πάντως τη συμμετοχή του στους ομίλους του Europa League