Champions League: Ο Ολυμπιακός στους ομίλους με ισοπαλία στη Λευκωσία

Μένοντας στο 0-0 με την Ομόνοια στη Λευκωσία, ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Champions League και θα συμμετάσχει για για 20η φορά στην ιστορία του στην τελική φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής συλλογικής διοργάνωσης.

Η πρόκριση επετεύχθη χάρις στο 2-0 του πρώτου αγώνα, που έγινε την περασμένη εβδομάδα στο Καραϊσκάκη.

Στο ΓΣΠ της Λευκωσίας οι "ερυθρόλευκοι" ήταν καλύτεροι σαν σύνολο και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. "Σκόνταψαν" όμως πάνω πάνω στον εκπληκτικό τερματοφύλακα της Ομόνοιας, τον Φαμπιάνο, που έκανε πολλές σωτήριες επεμβάσεις, αποτρέποντας "σίγουρα" γκολ.

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ στην αναμέτρηση με την Ομόνοια στην Κύπρο και προκρίθηκε στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στην Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τρεις αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς. Φορτούνης, Μασούρας και Χασάν δεν συμμετείχαν στην αρχική 11άδα, ενώ Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί πήραν φανέλα βασικού.  Άλλες τόσες αλλαγές είχε και η Ομόνοια, από την οποία έλειπαν Σενέ, Γκόμεθ και Τιάγκο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα. Είχαν σχετική υπεροχή όμως δεν απείλησαν ιδιαίτερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία χωρίς να καταφέρει να επιτύχει γκολ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο - Λέγιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Χουμπότσαν - Τζιωνής (84' Σένε), Βίτορ Γκόμες, Κούσουλος - Μποτεάκ, Ντούρις (70' Κακουλής), Παπουλής (70' Ασάντε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, (90'+2' Καφού) Ραντζέλοβιτς (75' Μασούρας), Βαλμπουενά (90'+2' Φορτούνης), Ελ Αραμπί.