Champions League: Νίκησε ο Ολυμπιακός, «βλέπει» ομίλους

«Με το ένα πόδι» στους ομίλους του Champions League  βρίσκεται ο Ολυμπιακός, μετά την νίκη του με 2-0 επί της Ομόνοιας Λευκωσίας στον πρώτο αγώνα της φάσης των πλέι-οφ, που έγινε στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Το σκορ δίνει αέρα πρόκρισης στους ερυθρόλευκους, που παίρνουν το "εισιτήριο" ακόμη και με ήττα με 1-0 ή με διαφορά ενός τέρματος στον επαναληπτικό αγώνα που θα γίνει την επόμενη Τρίτη στη Λευκωσία..

Η νίκη για τους γηπεδούχους ήρθε δύσκολα, καθώς η κυπριακή ομάδα αποδείχθηκε εξαιρετικά αξιόμαχη, έπιξε χωρίς "κόμπλεξ κατωτερότητας" και επί 70 λεπτά δεν άφησε περιθώρια στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του.

Η Ομόνοια "λύγισε" με αμφισβητούμενο πέναλτι στο 69: Σε  μονομαχία του Λέτσιακς με τον Ραντζέλοβιτς μέσα στην περιοχή, ο παίκτης του Ολυμπιακού φαίνεται να υποπίπτει σε φάουλ στον αντίπαλό του. Στη συνέχεια ο Τσέχος αμυντικός της Ομόνοιας πέφτει και πιάνει τη μπάλα. Ο Γάλλος διαιτηττής δίνει πέναλτι, το οποίο ο Βαλμπουενά μετέτρψε σε γκορ,

Το τέρμα αυτό έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους, που μέχρι εκείνο το σημείο είχαν ελάχιστες ευκαιρίες να σκοράρουν. Επειτα από δύο καλές φάσεις με τον Ελ Αραμπί (στο 77΄ και το 80΄) και μία με εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά (στο 90΄), ο Ολυμπιακός έφτασε σε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του ματς. Σκόρερ ο Ελ Αραμπί, ο οποίος νίκησε τον Φαμπιάνο, ύστερα από εντυπωσιακή κίνηση και δυνατό αριστερό σουτ στην αριστερή γωνία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (58΄ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (58΄ Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά, Χασάν (76΄ Εμβιλά).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Μπουτεάκ (87΄ Λοΐζου), Ζόρντι Γκόμεθ, Βίτορ Γκόμες, Παπουλής (81΄ Ασαντέ), Σενέ (46΄ Ντουρίς), Τιάγκο.