Μπάσκετ: Θρίαμβος του Ολυμπιακού στη Βαρκελώνη

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στη Βαρκελώνη, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 96-88 στο εξ αναβολής παιχνίδι της Euroleague.

Η σημαντική αυτή νίκη ήρθε με επιβλητικό μπάσκετ αφού ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ και στα 40 λεπτά του αγώνα!

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση: Παίζοντας σπουδαία άμυνα, με άριστη κυκλοφορία της μπάλας και αποτελεσματικότητα στην επίθεση προηγήθηκαν στο 3' με 0-12.

Οι αλλαγές του Γιασικεβίτσιους διαφοροποίησαν πλήρως την άμυνα της Μπαρτσελόνα και με πρωταγωνιστές τους Ντέιβις και Μίροτιτς έκλεισε το δεκάλεπτο με 17-26.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και κάλυψαν σταδιακά τη διαφορά. Στο 16' το σκορ έγινε 34-37 (16'). Στη συνέχεια ο Μάρτιν και ο ΜακΚίσικ κατάφεραν με προσωπικά καλάθια να διατηρήσουν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (40-47 στο 19').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΜακΚίσικ έχασε την συγκέντρωσή του και τα δικά του λάθη πρόσφεραν εύκολα καλάθια στην Μπαρτσελόνα, η οποία μείωσε γρήγορα (71-74 στο 33'). Σε εκείνο το σημείο κάποιες διαιτητικές αποφάσεις εκνεύρισαν τους παίκτες του Μπαρτζώκα και η Μπαρτσελόνα μπόρεσε να ισοφαρίσει 77-77, διεκδικώντας πλέον τη νίκη.

Με «γκολ φάουλ» του Χάρισον το σκορ έγινε  77-82 στο 36') Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτα σοβαρός στην άμυνά, ο Χάρισον συνέχισε να σκοράρει κι έτσι έγινε το 84-89 στο 39'. Ο Καλάθης προσπάθησε να βάλει την ομάδα του στην διεκδίκηση της νίκης (88-91, 16'' πριν από τη λήξη), όμως με 3/3 βολές στο τέλος οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν τη νίκη.

Ο Σλούκας πρόσφερε 15 πόντους, 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο Σπουδαίος ο Μάρτιν με 17 πόντους (8/13δ., 1/1β.), 8 ριμπάουντ και εκπληκτική άμυνα. Κομβική παρουσία σε ξεχωριστά διαστήματα είχαν οι ΜακΚίσικ (16π., 4ασ.), Βεζένκοβ (10π.), Χάρισον με 5 κρίσιμους πόντους και 2 κλεψίματα, Παπανικολάου (11π. 3ρ.) και Ζαν Σαρλ (6π., 3ρ. και τρομερή άμυνα)

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-51, 63-72, 88-96