Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό σε ματς της Ευρωλίγκας

Ζωντανή διαφήμιση του μπάσκετ ήταν  το παιχνίδι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, όπου οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 81-78, αυξάνοντας τις ελπίδες τους για πρόκριση τη φάση των πλέι-οφ της Ευρωλίγκας.

Αποκάλυψη του αγώνα ο νεοαποκτηθείς Σακίλ ΜακΚίσικ, που έκανε όλο το παιχνίδι του Ολυμπιακού και έκανε "κόσκινο" κάθε σύστημα άμυνας του Παναθηναϊκού, σημειώνοντας 22 πόντους.

Οι "πράσινοι" ήταν απογοητευτικοί στα τρίποντα, ευστοχώντας μόνο σε 1/20. Πρωταγωνιστής ο Καλάθης, αν και δεν βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα.

Μετά το αρχικό 12-4 υπέρ του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός έκανε δύο διαδοχικά σερί 9-0 και 6-0, αποκτώντας προβάδισμα έως 8 πόντων. Με τον ΜακΚίσικ σε ρόλο δεινού εκτελεστή, ο Ολυμπιακός κάλυψε τη διαφορά και τέλειωσε το ημίχρονο με προβάδισμα 45-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς είχε δαιμονιώδη ρυθμό.Ο Ολυμπιακός βασίστηκε στον ΜακΚίσικ και στο τρανζίσιον παιχνίδι του. Ο Πιτίνο βρήκε λύσεις με τον Καλάθη, ο οποίος «έσπαγε» την άμυνα του Ολυμπιακού με ντράιβ,

Στην τελευταία περίοδο ο Πιτίνο βασίστηκε στην δεύτερη πεντάδα του, τα "πειράματα" του Μπαρτζώκα ήταν ανεπιτυχή και η διαφορά που είχε αποκτήσει ο Ολυμπιακός καλύφθηκε. Ο Ράις με χουκ ισοφάρισε σε 67-67.  Το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού μετά από 18 προσπάθειες ήταν του Καλάθη για το 70-70.

Ο Ολυμπιακος ανέκτησε την ψυχολογία του, ο ΜακΚίσικ έγραψε το 75-72 και αργότερα το 79-76 με γκολ-φάουλ. Ο Πιτίνο δεν είχε απάντηση, ως σούτινγκ γκαρντ ο Αμερικανός δεν είχε αντίπαλο και από τις βολές ο Παπανικολάου έβαλε τέλος στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78.