Μπάρτσα – Λίβερπουλ 3-0 με γκολ-ζωγραφιά του Μέσι (βίντεο)

Η Λίβερπουλ έπαιξε καλά στο Κάμπ Νόου και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτερη από τη Μπαρτσελόνα, αλλά η ομάδα της Καταλονίας, έχεις τις τάξεις της, τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή του κόσμου. Τον Λιονέλ Μέσι!

Έτσι έχασε με 3-0, χάρη σε τέρματα του Σουάρες στο 26΄ και του Μέσι στο 75΄ και στο 82΄ενώ είχε τις ευκαιρίες να πετύχει και η ίδια γκολ αλλά και θα μπορούσε να φάει περισσότερα τέρματα, αν ο Ντεμπελέ στις καθυστερήσεις δεν έχανε δύο κλασικές ευκαιρίες.

Ο Μέσι πέτυχε δύο γκόλ, το ένα με ασύλληπτο φάουλ από τα 28 μέτρα, δημιούργησε ευκαιρίες που έχασαν συμπαίκτες του, ενώ έτρεχε μέχρι το 96΄ που ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του πρώτου ημιτελικού.

Η Μπαρτσελόνα πήρε ισχυρό προβάδισμα έναντι της αντιπάλου της για την πρόκριση, την οποία θα κληθεί να «σφραγίσει» στις 7 Μαΐου στο Λίβερπουλ. Η ομάδα που θα περάσει θα αντιμετωπίσει στον τελικό τη νικήτρια του ζευγαριού Τότεναμ-Άγιαξ την 1η Ιουνίου στο «Wanda Metropolitano» της Μαδρίτης.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Ερνέστο Βαλβέρδε ξεκίνησε τον Βιδάλ βασικό στη θέση του Βραζιλιάνου Αρτούρ και τον Φιλίπε Κουτίνιο αντί του Ουσμάν Ντεμπελέ. Για τη Λίβερπουλ, ο Γιούργκεν Κλοπ δεν ξεκίνησε τον Ρομπέρτο Φιρμίνο (πέρασε αλλαγή στο 78΄), αφού δεν έχει ξεπεράσει πλήρως τον μυϊκό τραυματισμό που τον ταλαιπωρεί, ενώ στο 22΄ έχασε και τον Κεϊτά που τραυματίστηκε για να πάρει τη θέση του δύο λεπτά αργότερα ο Χέντερσον.