Όταν ο Μέσι έχει κέφια... 3-0 την Μάντσεστερ (βίντεο)

Ο Λιονέλ Μέσι πήρε την Μπαρτσελόνα στις πλάτες του και την οδήγησε σε ένα θρίαμβο επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και φυσικά στους ημιτελικούς του Champions League.

Οι Μπλαουγκράνα νίκησαν τους «Μπέμπηδες»  με 3-0, με δύο γκολ του Μέσι και ένα του Κοουτίνιο.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε προκρίθηκε πανηγυρικά με δύο νίκες (είχε επικρατήσει και 1-0 στο «Ολντ Τράφορντ» την περασμένη εβδομάδα και, πλέον, περιμένει το νικητή του ζευγαριού της Τετάρτης (17/04) ανάμεσα στην Λίβερπουλ και στην Πόρτο για να μάθει τον αντίπαλό της στην ημιτελική φάση.

Η Γιουνάιτεντ είχε την ελπίδα πως θα επαναλάμβανε τον θρίαμβο επί της Παρί Σεν Ζερμέν, όπου νίκησε με 1-3 ανατρέποντας το εις βάρος της 0-2 με το οποίο είχε χάσει στο πρώτο παιχνίδι στο γήπεδό της.

Ο Μέσι, που ήταν σε μεγάλη βραδιά, με φοβερή ατομική προσπάθεια στο 16΄ και άψογο τελείωμα άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 20΄ ξανά ο Μέσι, έκανε το 2-0, με το γκολ ωστόσο να είναι δώρο του Ντε Χέα, καθώς φέρει αποκλειστικά την ευθύνη.

Στο 61΄, μετά από εξαιρετική πάσα του Μέσι, ο Κουτίνιο πέτυχε το γκολ της βραδιάς με άπιαστο ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή και έκανε το τελικό 3-0.
Αξίζει να σημειωθεί ότι μόλις στο πρώτο λεπτό η Γιουνάιτεντ είχε δοκάρι με τον Ράσφορντ, ενώ στο 11΄ ο Μπριχ υπέδειξε πέναλτι σε πέσιμο του Ράκιτιτς από μαρκάρισμα του Φρεντ, ωστόσο, το VAR διόρθωσε το λάθος του Γερμανού ρέφερι, που πήρε πίσω την αρχική του απόφαση.