Μόνο με θαύμα, χάνει τον τίτλο η Λίβερπουλ

Αν ρωτούσες πριν λίγα χρόνια, ουσιαστικά στην προ-Κλοπ εποχή έναν οπαδό της Λίβερπουλ αυτήν την περιόδο τί χρειαζεται η Λίβερπουλ για να πάρει το πρωτάθλημα θα σου απαντούσε, ένα «θαύμα». Σήμερα ένα «θαύμα» χρειάζεται για να χαθεί αυτός ο τίτλος.

Η νίκη με 2-0 (4' Σαλάχ, 64' Μανέ) επί της ευχάριστης έκλπηξης της φετινής Πρέμιερ Λίγκ, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που ρίχνει αυλαία στην 21η αγωνιστική βρίσκει τους κόκκινους στην πρώτη θέση με +13 με ένα ματς λιγότερο απο την δεύτερη Λέστερ μοιάζοντας πια έτοιμη να πανηγυρίσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας για πρώτη φορά μετά το 1990.

Στους πρωτοχρονιάτικους αγώνες δέσποζε η αναμέτρηση της Άρσεναλ με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι Λονδρέζοι μετά απο σερί ανεπιτυχών αποτελεσμάτων έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη με 2-0 με τα γκολ του Νικολά Πεπέ στο 8ο λεπτό και του δικού μας Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο 42ο λεπτό
να είναι αρκετά ώστε να δώσουν την πρώτη νίκη στην Άρσεναλ με τον Αρτέτα στον πάγκο.

Νίκες πέτυχαν επίσης η Λέστερ και η Μάντσεστερ Σίτι στην προσπάθεια τους να πλησιάσουν την πρωτοπόρο Λίβερπουλ στην κούρσα του τίτλου. Οι “πολίτες” επικράτησαν με 2-1 στο Εtihad της Έβερτον με 2 γκολ του Γκαμπριέλ Ζεσούς (51' και 58') με τα “ζαχαρωτά” να μειώνουν απλά στο 71ο λεπτό με γκολ του Ριτσάρλισον.

Εύκολο βράδυ για την Λέστερ στην έδρα της Νιουκάστλ αφού επικράτησε εύκολα με 0-3 (36' Πέρεζ, 39' Μάντισον, 87' Τσάντχαρι) και παρέμεινε 2η με 10 βαθμούς πίσω από την Λίβερπουλ η οποία έχει 2 ματς λιγότερα. Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής η Τσέλσι δεν κατάφερε να “χτίσει” πάνω στο μεγάλο διπλό κόντρα στην Άρσεναλ την προηγούμενη αγωνιστική και άφησε βαθμούς πίσω της στην έδρα της Μπράιτον 1-1 (10' Αθπιλικουέτα, 84' Αλιρεζά), η Τότεναμ του
Μουρίνιο ηττήθηκε στην έδρα της Σαουθάμπτον με 1-0 με γκολ του Ίνγκς απο νωρίς και η Γουεστ Χαμ με τον Ντέιβιντ Μόγιες πια στον πάγκο επικράτησε 4-0 της Μπόρνμουθ επιστρέφοντας στις νίκες.