Καλπάζει η Λίβερπουλ - Το βίντεο με 0-4 επί της Λέστερ

Εμφατική νίκη πέτυχε η Λίβερπουλ, στην έδρα της Λέστερ, με 0-4 και πλέον το πρωτάθλημα στην Αγγλία, κοκκινίζει.

Ο αγώνας με τη δεύτερη στη βαθμολογία, Λέστερ ήταν ένα ντέρμπι κορυφής, αλλά η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ,το μετέτρεψε σε περίπατο.

Έτσι, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο, βρίσκεται στο +13 ααπό  τη δεύτερη Λέστερ και στο +14 (επίσης ένα αγώνα λιγότερο) Μάντσεστερ Σίτι, η οποία παίζει σήμερα εκτός έδρας με τη Γούλβς.

Πρωταγωνιστές για τη Λίβερπουλ ήταν ο Αλεξάντερ-Άρνολντ (ένα γκολ και δυο ασίστ) και ο Ρομπέρτο Φιρμίνο, που πέτυχε δύο γκολ.
Το σκορ άνοιξε στο 31', όταν μετά από σέντρα του Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο Ρομπέρτο Φιρμίνο στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά, νίκησε τον Σμάιχελ.

Στο 72’ ο Σογιουντσού σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι σε εκτέλεση κόρνερ και ο διαιτητής έδωσε το καθαρό πέναλτι. Εκτελεστής ο Μίλνερ, ο οποίος μόλις είχε μπει στο παιχνίδι και έκανε το 0-2.

Στο 75ο λεπτό ήλθε η δεύτερη ασίστ στο ματς από τον Αλεξάντερ-Άρνολντ και το δεύτερο γκολ του Ρομπέρτο Φιρμίνο.

Στο 78’ λεπτό, και αφού προηγουμένως είχε δώσει δύο ασίστ, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ σκόραρε, με δυνατό σουτ, λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή και διαμόρφωσε το 0-4.