«Λυτρώθηκε» στο 90' ο Αστέρας με ΠΑΣ

Συνεχίζοντας το σερί των επιτυχημένων εμφανίσεων του, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε εντός έδρας με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και  διατήρησε την απόσταση ασφαλείας από τις ομάδες που κινδυνεύουν με υποβιβασμό - βάσει της τωρινής βαθμολογικής κατάταξης.

Ηταν μιά αγχωτική νίκη, που επετεύχθη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με γκολ του Φερνάντεζ και αφού οι Τριπολιτσιώτες είχαν χάσει πολλές ευκαιρίες.

Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργούσε επιθέσεις, αλλά  έφθανε δύσκολα στην τελική προσπάθεια.

Ο Αστέρας βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και είχε άκαρπη υπεροχή. Εγινε περισσότερος επιθετικό μετά το 60', με την είσοδο του Φερνάντεζ στη θέση του Κυριακόπουλου. Τελικά, με λίγη βοήθεια της τύχης η υπεροχή αυτή καρποφόρησε στο 90'.

Αστέρας Τρίπολης (Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βλάχος (85' Δουβίκας), Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μαρτίνεζ, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος (60' Φερνάντεζ), Μουνάφο, Τόνσο, Καλτσάς, Μανιάς (90'+2' Μπελόκ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Νικολιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Γιάκος (63' Παμλίδης), Μπουκουβάλας, Κριζμάν, Ξυδάς (88' Μυστακίδης), Σιόντης (83' Σκόνδρας), Αθανασιάδης