Η ΑΕΚ κέρδισε τη Λαμία

Χωρίς να πραγματοποιήσει σπουδαία εμφάνιση, έχοντας όμως διαστήματα αρκετά καλής απόδοσης, η ΑΕΚ κέρδισε τη Λαμία με 2-0 στο ΟΑΚΑ, διατηρήθηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα ταξιδέψει με καλύτερη ψυχολογία στην Πορτογαλία, για το τελευταίο ματς της στο Champions League κόντρα στην Μπενφίκα.

Η ηττημένη Λαμία παρέμεινε στις χαμηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας στην 12η θέση με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η Ενωση προηγήθηκε με τον Πόνσε στο 13'. Το γκολ αυτό της έδωσε  κάποια σιγουριά και της επέτρεψε να επιβάλει τον ρυθμό της.

Η Λαμία είχε αμυντικό προσανατολισμό και δεν κατάφερε να απειλήσει, αν και πραγματοποίησε πολλές αντεπιθέσεις.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με αυτογκόλ του Αναστασιάδη στο 47'.

Το 2-0 έδωσε μεγάλη ψυχολογική υπεροχή και αυτοπεποίθηση στην ΑΕΚ, που ανέβασε την απόδοση της στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα. Οι παίκτες του Ουζουνίδη δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν τις αξιοποίησαν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Γκάλο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος (82' Τσόσιτς), Aλεφ (56' Μοράν), Κλωναρίδης, Μάνταλος (71' Αλμπάνης), Μπογέ, Πόνσε.

Λαμία (Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέχο, Πλιάτσικας (18' Αναστασιάδης), Ασίγκμπα, Σκόνδρας, Μπλάζιτς, Καραμάνος, Μπερτόλιο, Επστάιν, Μπαράλες (54' Ρόμανιτς).