Ισοπαλία στο ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Δραματικό φινάλε είχε το ντέρμπι ΑΕΚ- Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, που έληξε ισόπαλο 1-1, αφήνοντας και τις δύο ομάδες με την πίκρα της απώλειεας βαθμών και με την εντύπωση ότι θα μπορούσαν να φύγουν νικήτριες.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 58’ με τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος νίκησε τον Μπάρκα με δυνατό σουτ εν κινήσει εξω από τη γραμμή της περιοχής.
Κι ενώ φαινόταν ότι το ματς έχει κριθεί, η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 90’, με κεφαλιά του Μπακασέτα.
Το θρίλερ συνεχίσθηκε μετά την ισοφάριση, καθώς στα 4 λεπτά των καθυστερήσεων και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ.
Τη μεγάλη ευκαιρία για γκολ-νίκη του Ολυμπιακού απώλεσε ο Γιάννης Φετφατζίδης στο 94’, όταν σουτάροντας μέσα από τη μικρή περιοχή «κατόρθωσε» να στείλει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Έξαλλος για την ολιγωρία των παικτών του σ' αυτή την τελευταία φάση του αγώνα, ήταν ο προπονητής της ΑΕΚ Μαρίνος Ουζουνίδης. «Δεν νομίζω ότι αξίζαμε να κερδίσουμε», είπε μετά τη λήξη του ματς. «Ευτυχώς καταφέραμε να ισοφαρίσουμε».

Ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του εμφανίστηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού ΠέδροΜαρτίνς: «Δε νικήσαμε, αλλά ο χρόνος είναι σύμμαχός μας», δήλωσε.