Εκτη νίκη του ΠΑΟΚ, 2-0 τον Απόλλωνα

Χωρίς μεγάλη δυσκολία ο ΠΑΟΚ πέτυχε την έκτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Απόλλωνα με 2-0.

Ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα από τον Απόλλωνα και έφτασε εύκολα στη νίκη, επικρατώντας της Ελαφράς Ταξιαρχίας με 2-0.

Οι Θεσσαλονικείς σκόραραν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με πανομοιότυπο τρόπο. Ο Πέλκας εκτελούσε όλα τα στημένα, σε δύο περιπτώσεις έστειλε "συστημένες" μπαλιές και οι Μαουρίσιο (16′) και Κρέσπο (89′) έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν απόλυτη υπεροχή και πρωτοβουλία κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Η "Ελαφρά Ταξιαρχία", με τον Γιάννη Ματζουράκη πρώτη φορά στον πάγκο της, προσπάθησε να κινηθεί ανασταλτικά στο κέντρο και να χτυπήσει με βαθιές μπαλιές σε αντεπιθέσεις.

Το τελευταίο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ χαλάρωσε και λίγο έλλειψε να "την πληρώσει": Στο 86′ ο Σικαμπάλα έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Μάντζιος έπιασε κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ πέτυχε δεύτερο τέρμα και το ματς κρίθηκε και τυπικά.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιερίνια, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (87′ Λημνιός), Ζαμπά (72′ Καρέλης), Πρίγιοβιτς (80′ Άκπομ).

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Ναδάλες (68′ Σικαμπάλα), Τζανετόπουλος, Βαφέας, Στάθης, Κονέ, Κοντοές, Ντ’ Ούρσο, Τριάδης (85′ Γκαρός), Μάντζιος και Μπεντινέλι (58′ Γκίνο).