Η Εθνική μας νίκησε το Κόσοβο και ανεβαίνει κατηγορία

Με πρωταγωνιστή τον Μάνταλο που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και είχε ασίστ (στον Γιακουμάκη) και γκολ, η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου επικράτησε με 2-0 του Κοσόβου στο Πανθεσσαλικό και εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλο του Nations League. Ανεβαίνει έτσι στη δεύτερη ευρωπαϊκή κατηγορία και θα έχει μία ακόμη ευκαιρία για πρόκριση στο Euro 2024.

Χωρίς να είναι τόσο καλή όσο στα τρία προηγούμενα παιχνίδια της διοργάνωσης, η Εθνική μας έπαιξε συγκροτημένα, με δύναμη και αυτοπεποίθηση και κυριάρχσηε στο γήπεδο έως το 70΄.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι παίχθηκε στο μισό γήπεδο, με τους φιλοξενούμενους να είναι ακίνδυνοι. Η "κυανόλευκη" πίεζε σε όλο το γήπεδο,  είχε την κατοχή και δημιουργούσε ευκαιρίας

Προς το τέλος του ημιχρόνου ήρθαν οι δύο πολύ μεγάλες στιγμές για την Ελλάδα: Στο 37’ έπειτα από φάση διαρκείας ο Μαυροπάνος σούταρε  από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας τη μπαλα άουτ. Στο 41,’ μετά από ωραία μπαλιά του Μασούρα στην πλάτη της άμυνας, ο Μπακασέτας κέρδισε τη μονομαχία από τον Αλίτι και πλάσαρε χωρίς επιτυχία.

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Ευκαιρίες δεν δημιουργούνταν, καθώς οι Κοσοβάροι επιδίδονταν σε καταστροφικό παιχνίδι.

Ο Πογέτ έριξε τον Μάνταλο στο γήπεδο αντί του Χατζηγιοβάνη και ο αρχηγός της ΑΕΚ έμελλε να αποβεί καθοριστικός για την εξέλιξη του ματς.

Από δική του σέντρα στο 71′ ο Γιώργος Γιακουμάκης - που επίσης είχε μπει αλλαγή λίγο νωρίτερα - έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά (1-0). Το καλό κλίμα χάλασε σε εκείνο το σημείο αφού με την επίτευξη του γκολ υπήρξε μεγάλη ένταση στις κερκίδες. Το παιχνίδι ξεκίνησε τελικά με περίπου πέντε λεπτά καθυστέρηση και τον διαιτητή να προειδοποιεί πως την επόμενη φορά θα το διακόψει οριστικά.

Στα τελευταία λεπτά το Κόσοβο προσπάθησε με κάθε τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση. Επαιξε την Εθνική μας στο μισό γήπεδο, αλλά δεν είχε τον τρόπο να απειλήσει. Τελικά δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων:

Στην τελευταία φάση του ματς και με τον τερματοφύλακα Μούριτς να έχει ανέβει στην ελληνική περιοχή, ο Μάνταλος κέρδισε μία προσωπική μονομαχία με αντίπαλό του και σε κενό τέρμα έγραψε το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Σιώπης, Μπουχαλάκης (77′ Κουρμπέλης), Μπακασέτας (85′ Γιαννούλης), Χατζηγιοβάνης (46′ Μάνταλος), Μασούρας (85′ Αλεξανδρόπουλος), Παυλίδης (58′ Γιακουμάκης).

Κόσοβο (Αλέν Ζιρές): Μούριτς, Αλίτι, Κριεζίου, Ραχμάνι, Ντομγκιόνι, Ρουντχάνι (46′ Λοσάι), Μπερίσα, Μπιτίκι (77′ Ζενέλι), Ρασίτσα (90′ Σαΐτι), Μουσλίγια (58′ Ιντρίζι), Μουρίκι.