Η ΑΕΚ νίκησε στη Βουδαπέστη, καπάρωσε θέση στους ομίλους του Champions League

Στην "πόρτα" των ομίλων του Champions League βρίσκεται πλέον η ΑΕΚ, που κέρδισε στη Βουδαπέστη την Βιντεότον με 2-1 και χρειάζεται τώρα μιά ισοπαλία (ή έστω και ήττα 0-1) την επόμενη Τρίτη στο ΟΑΚΑ, για να πάρει την πρόκριση.

Η Ενωση θα βρεθεί - εκτός συγκλονιστικού απροόπτου - στην τελική φάση της κουφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης  μετά 12 χρόνια απουσίας, έχοντας επιτύχει μιά πραγματική υπέρβαση.

Οι "κιτρινόμαυροι" πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση μέχρι το 60', προηγήθηκαν με 2-0 και έχασαν εντυπωσιακές κλασικές ευκαιρίες για να κάνουν το σκορ  4-0 ή 5-0. Ομως, μετά το 67' που δέχθηκαν γκολ και το σκορ έγινε 2-1,  η ελληνική ομάδα  κατέρρευσε αγωνιστικά. Ετσι, ένας διαγραφόμενος θρίαμβος μετατράπηκε σε αγωνιώδη προσπάθεια να κρατηθεί η νίκη.

Στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα οι Ουγγροι  κυριάρχησαν στο γήπεδο και έχασαν σωρεία ευκαιριών  για ισοφάριση.

Η ΑΕΚ βρέθηκε στο 22' με αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς αποβλήθηκε με απ' ευθείας κόκκινη κάρτα ο  Χούστι και η Βιντεότον  έμεινε με 10 παίκτες.

Παίζοντας αποφασιστικά  και οργανωμένα, έκανε το 0-1 με τον Κλωναρίδη στο 34'. Ο Μπακασέτας πέτυχε το  0-2 στο 49', αλλά 4 λεπτά αργότερα αποβλήθηκε για σκληρό φάουλ.

Ακολούθησε ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από τους παίκτες της ΑΕΚ, ώσπου σε μια αντεπίθεση η Βιντεότον μείωσε σε 1-2  με τον Λάζοβιτς.

Η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην: Η ΑΕΚ αποδιοργανώθηκε πλήρως, φάνηκε να καταρρέει  ψυχολογικά, αποσυντονίστηκε στην άμυνα και οι Ούγγροι έγιναν εξαιρετικά απειλητικοί. Τελικά η Ενωση χρειάστηκε και τη βοήθεια της τύχης για να φύγει νικήτρια από τη Βουδαπέστη

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνιδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Γαλανόπουλος (56' Αλέφ), Σιμόες, Κλωναρίδης (82' Έλντερ Λόπες), Μπακασέτας, Μάνταλος, Λιβάγια (86' Πόνσε).

Βίντι (Μάρκο Νίκολιτς): Κόβασικ, Φιόλα, Γιούχας, Πάουλο Βινίσιους, Στόπιρα, Νικόλοβ (54' Σέποβιτς), Νέγκο, Χάτζιτς, Κόβας, Χούστι, Λάζοβιτς.