Αήττητος και στη Λισαβόνα ο ΠΑΟΚ, προβάρει "κοστούμι" Champions League

Πολύ κοντά στην πρόκριση στους «χρυσοφόρους» ομίλους βρίκεται πλέον ο ΠΑΟΚ, μετά την ισοπαλία 1-1 που απέσπασε στη Λισαβόνα από την Μπενφίκα. Στον επαναληπτικό της Θεσσαλονίκης που θα γίνει την επόμενη εβδομάδα, ο "δικέφαλος" χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ή ισοπαλία 0-0.

Η ομάδα του Λουτσέσκου πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, έπαιξε "στα ίσα" τη μεγάλη αντίπαλο  και πήρε δίκαια  το θετικό αποτέλεσμα.  Βοηθήθηκε κάπως από την τύχη σε κρίσιμες φάσεις που η Μπενφίκα μπορούσε να πετύχει γκολ. Αδικήθηκε όμως από τον διαιτητή, που καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Πίτι και οι Θεσσαλονικείς βρέθηκν πίσω στο σκορ.

Στο πρώτο 20λεπτο του β' ημιχρόνου η Μπενφίκα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες.

Μετά το 65'  ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 76' κατόρθωσε να ισοφαρίσει, με γκολ του Ουάρντα, που είχε μπεί λίγο νωρίτερα αλλαγή.

Στο τελυταίο δεκάλεπτο οι Πορτογάλοι πιλιόρκησαν την εστία του Πασχαλάκη και έχασαν πολλές ευκαιρίες  για γκολ, που θα τους έδινε μεγαλύτερες πιθανότητες πρόκρισης.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που έγιναν την Τρίτη για τα προκριματικά του Champions League, η Αϊντχόφεν πήρε προβάδισμα πρόκρισης κερδίζοντας 3-2 στη Λευκορωσία τη ΜΠΑΤΕ  Μπορίσοφ, ενώ Ερυθρός Αστέρας και Σάλτσμπουργκ έμειναν στο 0-0 στο Βελιγράδι.