Η ΑΕΚ κέρδισε τον Ατρόμητο με ανύπαρκτο πέναλτι

Με τον Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για τον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Το γκολ σημειώθηκε με εκτέλεση πέναλτι, που καταλογίσθηκε εσφαλμένα από τον διαιτητή, καθώς το φάουλ έγινε έξω από την περιοχή.

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα μέτριο έως κακό ματς, χωρίς αγωνιστικό ρυθμό. Οι δύο ομάδες είχαν αδυναμίες στην ανάπτυξη και δύσκολα έφθαναν σε τελικές προσπάθειες για γκολ. Ενδεικτικό είναι ότι σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο έγιναν μόνο δυο αξιοσημείωτες φάσεις.

Στο 28ο λεπτό, μετά από κόρνερ, ο Καρασαλίδης δοκίμασε να κάνει ένα πέρασμα μέσα στην περιοχή, η μπάλα κτύπησε πρώτα στο στήθος και μετά στο χέρι του Χουλτ. Οι παίκτες του Ατρόμητου ζήτησαν πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Σιδηρόπουλος έκρινε πως ήταν ακούσιο.

Στο 32 λεπτό, η ΑΕΚ έβγαλε την μοναδική καλή επιθετική της συνεργασία και η μπάλα κατέληξε στον Μπογέ. Ο Αργεντινός έκανε κίνηση, σούταρε, αλλά αστόχησε.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα στο γήπεδο δεν βελτιώθηκε. Στο 60' έσβησαν οι προβολείς στο γήπεδο και ο αγώνας διεκόπη για περίπου 20 λεπτά.

Λίγα λεπτά μετά την επανέναρξη του ματς, έγινε η φάση που έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης: Στο 84' ο Λιβάγια πέρασε κάθετη στον Αλμπάνη. Εκείνος "εφόρμησε" και ανατράπηκε από τον Καρασαλίδη στα όρια της μεγάλης περιοχής. Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος έδωσε πέναλτι. Όμως τα ριπλέι δεν τον δικαιώνουν. Το μαρκάρισμα ήταν λίγα εκατοστά έξω από την περιοχή.

Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Πόνσε και έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Στη συνέχεια δεν υπήρξαν σπουδαίες φάσεις  και το σκορ  δεν άλλαξε.