Η Λαμία υπέταξε τον Ατρόμητο

Πετυχαίνοντας μία δύσκολη νίκη επί του Ατρομήτου με 2-1, η Λαμία πήρε τρεις βαθμούς που μπορεί να αποδειχθούν πολύτιμοι στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού. Παράλληλα, «ψαλίδισε»  τις φιλοδοξίες των Περιστεριωτών, που  υποχώρησαν στην 4η θέση της βαθμολογίας,  4 βαθμούς πίσω από την ΑΕΚ.

Η νίκη για τη Λαμία ήρθε με ανατροπή. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με τον Κουλούρη στο 47ο λεπτό. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση: ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα με τον Καμπασόλ, πίεσαν τον αντίπαλό τους και τελικά έφτασαν στο 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν γι αυτό το πέναλτι, θεωρώντας υπερβολική την  απόφαση του διαιτητή.

Με το σημερινό τρίποντο η Λαμία από την 14η θέση ανέβηκε στη 12η, έχοντας πλέον 17 βαθμούς (όσους και ο ΠΑΣ Γιάννινα).