Η ΑΕΚ γλίτωσε το "εμφραγμα", 4-3 με τον Απόλλωνα

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-1 στο 26΄ και φάνηκε ότι θα κάνει στη συνέχεια έναν "υγιεινό περίπατος" ώσπου ο διαιτητής να σφυρίξει τη λήξη του αγώνα με τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη.

Ομως η "ελαφρά ταξιαρχία" του Γ. Παράσχου δεν το έβαλε κάτω. Κυνήγησε το ματς και το έκανε στα τελευταία λεπτά θρίλερ. Η ΑΕΚ γλίτωσε "παρά τρίχα"  - και με τη βοήθεια της διαιτησίας - το "έμφραγμα"που θα της προκαλούσε η ισοπαλία.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Παουλίνιο. Ο διαιτητής Στάθης Γκορτσίλας το σφύριξε, αλλά ύστερα από χρήση του VAR πήρε πίσω την απόφασή του, αποφαινόμενος ότι είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Η Ενωση προηγήθηκε στο 6' με τον Ανσαριφάρντ, αλλά σε δύο λεπτά ο Απόλλων ισοφάρισε με τον Φερνάντεζ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ανοιχτά και το παιχνίδι φαινόταν αμφίρροπο. Η ΑΕΚ ξαναπήρε το προβάδισμα στο 19' με τον Γκαρσία και στο 26'  ο Ανσαριφάρντ έκανε το 3-1 με δεύτερο προσωπικό γκολ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση έχει κριθεί, ο Απόλλωνας ξαναμπήκε στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 3-2 με τον Τσαπρούνη στο 66'.

Στο 88' φάνηκε πάλι ότι η ΑΕΚ κλείδωσε τη νίκη, καθώς το σκορ έγινε 4-2 με γκολ του Ολιβέιρα.

Ομως και πάλι η "ελαφρά ταξιαρχία" δεν είχε πει την τελευταία λέξη: Στο 94' ο Μπαξεβανίδης μείωσε σε 4-3 και αμέσως μετά τη σέντρα έγινε πέναλτι στην περιοχή της ΑΕΚ (χέρι του Παουλίνιο).. Αν ο διαιτητής δεν ανακαλούσε την αρχική απόφαση του, θα είχαμε πιθανότατα ισοπαλία στο ματς, εσωτερική κρίση στην ΑΕΚ και απομάκρυνση του Μάσιμο Καρέρα από την τεχνική ηγεσία.