Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ, που άργησε να "ξυπνήσει"

Καλύτερος από την ΑΕΚ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 στο μεταξύ τους ντέρμπι. Η νίκη αυτή είναι τονωτική ένεση ηθικού για στους "πράσινους" και τους κρατά σε επαφή με τους πρωτοπόρους του βαθμολογικού πίνακα.

Αντίθετα, η ήττα αναμένεται ότι θα δημιουργήσει εσωτερικά προβλήματα στην ΑΕΚ, καθώς μάλιστα έρχεται μετά από δύο εντός έδρας ήττες  και αποκλεισμό από το Europa League.

Οι "πράσινοι" ήταν καταφανώς ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, είχαν εδαφική υπεροχή, δημιούργησαν φάσεις, prohg;hukan me 2-0 και έφεραν σε δύσκολη θέση την ΑΕΚ.

Προηγήθηκαν στο 34' με σουτ του Μακέντα, ο οποίος δέχθηκε πάσα από τον Βιγιαφάνες μέσα στην περιοχή, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Χατζηγιοβάνη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χατζηγιοβάνης άγγιξε το 2-0, καθώς πέρασε σαν σταματημένο τον Ινσούα, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Στη συνέχεια, ενώ η ΑΕΚ προσπαθούσε χωρίς επιτυχία να ισορροπήσει το παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το σκορ, με γκολ που σημείωσε στο τελευταίο λεπτό το ημιχρόνου ο Κουρμπέλης, με πλασαριστό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά κι ενώ το ματς φαινόταν ότι έχει κριθεί, έγινε πραγματικό ντέρμπι με την ΑΕΚ να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι και να διεκδικεί την ισοπαλία: Στο 87' ο Ολιβέιρα έκανε το 2-1 με σουτ μέσα από την περιοχή.  Στη συνέχεια η ΑΕΚ αύξησε την πίεση κυνηγώντας την ισοπαλία και δημιούργησε -έχασε πολλές ευκαιρίες στα 5 λεπτά των καθυστερήσεων