Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Ολυμπιακό

Επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα του μέσα στο γήπεδο, ο Ολυμπιακός υπέταξε την  ΑΕΚ με 3-0 στο γήπεδο Καραϊσκάκη και απομακρύνθηκε κι άλλο από τους διώκτες του στο βαθμολογικό πίνακα.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν σαφώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξαν γρήγορα το σκορ και απέκτησαν ψυχολογικό πλεονέκτημα.

Το 1-0 έγινε από τον Ελ Αραμπί στο 13'. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, κυριαρχώντας στο κέντρο, όπου καθοριστική ήταν η παρουσία του Μπουχαλάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και κυνήγησε την ισοφάριση με αξιώσεις. Θα μπορούσε να την πετύχει στο 67" - και να άλλαζε τη ροή του αγώνα -  αν ο Μάνταλος κατόρθωνε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σε μια διπλή φάση: Ο Μάρκο Λιβάγια τον βρήκε με υπέροχη κάθετη στη μικρή περιοχή, αλλά ο αρχηγός της ΑΕΚ σούταρε επάνω στον Σα. Σρην επαναφορά έπιασε δεύτερο σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε το δεξιό κάθετο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός σημείωσε γκολ και κλείδωσε το ματς. Σκόρερ ήταν πάλι ο Ελ Αραμπί, με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από καραμπόλες.
Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Βαλμπουενά κέρδισε πέναλτι το εκτέλεσε ο ίδιος στο 93' και έκανε το 3-0.