Δικαίωση του Παναθηναϊκού από την ΕΠΟ!

Δεκτή έκανε η Πειθαρχική Επιτροπή της Super League την ένσταση του Παναθηναϊκού για αντικανονική διακοπή του ντέρμπι της περασμένης Κυριακής με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Έτσι αποφάσισε να συνεχιστεί το ματς από το σημείο που διακόπηκε, δηλαδή από το 70ο λεπτό της αναμέτρησης!

Το δικαστήριο της ΕΠΟ δεν είδε προφανώς τίποτε επιλήψιμο(!) στην επίθεση από κουκουλοφόρους οπαδούς στον πάγκο του Ολυμπιακού στο 4ο λεπτό του αγώνα - γι αυτό δεν επέβαλε καμία ποινή.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός τιμωρείται με αφαίρεση τριών βαθμών, για τα επεισόδια που έγιναν στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου, με δύο αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών και πρόστιμο 94.500 ευρώ.

Αυτό σημαίνει ότι ο Παναθηναϊκός δεν θα μηδενιστεί στο ματς με τον Ολυμπιακό, δεν θα τιμωρηθεί με -3 βαθμούς και φυσικά θα διεκδικήσει στα υπόλοιπα 20 λεπτά του αγώνα (συν τις όποιες καθυστερήσεις) καλύτερο αποτέλεσμα από το 0-1 που είχε διαμορφωθεί από την κεφαλιά του Γκερέρο.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι θα πρέπει να έρθει ο ίδιος διαιτητής και οι βοηθοί του (άπαντες Γερμανοί) για να σφυρίξουν το υπόλοιπο 1/3 του ντέρμπι!

Οι πράσινοι μπορεί να γλίτωσαν το -3 του μηδενισμού του αγώνα, αλλά δεν γλίτωσαν το -3 για τα επεισόδια των οπαδών τους. Για τα συγκεκριμένα περιστατικά ο Παναθηναϊκός εκτός από το -3 τιμωρήθηκε και με δύο ματς κεκλεισμένων των θυρών (με Αρη και ΟΦΗ) αλλά και πρόστιμο 94.500 ευρώ.

Το σκεπτικό της απόφασης για την δικαίωση του Παναθηναϊκού (pics)

Αναλυτικά η απόφαση:

«Βάσει των αναφερομένων στο από 17/3/2019 Φύλλο Αγώνα, το οποίο σας γνωστοποιήθηκε και στην από 17/3/2019 Έκθεση Παρατηρητή Αγώνα

- Επιβάλει στην ΠΑΕ Παναθηναϊκός ποινή διεξαγωγής δύο (2) αγωνιστικών χωρίς θεατές, καθώς και ποινή αφαίρεσης τριών (3) βαθμών από το βαθμολογικό πίνακα της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

-ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ συνολική χρηματική ποινή ποσού (50.000 + 25.000 + 15.000 + 4.500=) ενενήντα τεσσάρων χιλιάδων πεντακοσίων (94.500) ευρώ.

-ΔΕΧΕΤΑΙ την από 19-3-2019 υπ’ αρ. πρωτ. 2457/19-3-2017 ένσταση της Π.Α.Ε. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ.

-ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ την από 20-3-2019 υπ’ αρ. πρωτ. 136/20-3-2019 κύρια παρέμβαση της Π.Α.Ε. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ.

-ΔΙΑΤΑΣΣΕΙ να επανοριστεί ο αγώνας που διεξήχθη στην Αθήνα, στο γήπεδο «Ο.Α.Κ.Α.» στις 17-3-2019 και ώρα 19.00 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής ημέρας του Πρωταθλήματος SUPER LEAGUE Ελλάδα της αγωνιστικής περιόδου 2018-2019 μεταξύ των ομάδων Π.Α.Ε. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - Π.Α.Ε. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, με γηπεδούχο την ομάδα της πρώτης από τις δύο διαγωνιζόμενες Π.Α.Ε.  και να συνεχιστεί από το σημείο που είχε διακοπεί.

-ΔΙΑΤΑΣΣΕΙ την επιστροφή του παραβόλου, που κατέβαλε η ενιστάμενη Π.Α.Ε. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ.