Διεκόπη το «ντέρμπι των αιωνίων» – Χάνει 6 βαθμούς ο ΠΑΟ

Πολλή δουλειά για τους αθλητικούς δικαστές αφήνει το «ντέρμπι των αιωνίων»: Το ματς διεκόπη στο 70’  λόγω εισβολής φιλάθλων του Παναθηναϊκού στον αγωνιστικό χώρο κι ενώ ο Ολυμπιακός προηγούνταν 1-0.

Οι «πράσινοι» κινδυνεύουν τώρα με αφαίρεση 6 βαθμών - τριών λόγω διακοπής του αγώνα και άλλων τριών για τα προηγηθέντα επεισόδια εκτός γηπέδου. Βγαίνουν έτσι εκτός μάχης στο κυνήγι για την κατάκτηση μιάς θέσης στην προνομιούχο πεντάδα της βαθμολογίας.
 Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ομάδα οπαδών του Παναθηναϊκού επιτέθηκε στον πάγκο του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για δέκα λεπτά.

Την ίδια ώρα έξω από το γήπεδο έγιναν σοβαρά επεισόδια και η αστυνομία έκανε χρήση χημικών. Η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική στο πέταλο που ήταν πίσω από την εστία του Διούδη. Για να αποφύγουν τα δακρυγόνα πολλοί φίλαθλοι έφυγαν από τις θέσεις τους, στην κερκίδα, μπήκαν στα κουλουάρ του στίβου άρχισαν να κινούνται ανεξέλεγκτα μέσα στο γήπεδο. Φίλαθλοι του Παναθηναϊκού στις εξέδρες αποδοκίμαζαν τους περιφερόμενους οπαδούς.

H ανεξέλεγκτη μετακίνηση των οπαδών μέσα στο γήπεδο προκάλεσε την αποχώρηση των διαιτητών και των ομάδων από τον αγωνιστικό χώρο. Την ίδια ώρα οι κερκίδες άδειαζαν, καθώς πολλοί φίλαθλοι έφευγαν για να μη βρεθούν μέσα στα επεισόδια.
Αρκετή ώρα μετά τη διακοπή, οι διαιτητές μπήκαν ξανά στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να εξετάσουν εάν πλέον οι συνθήκες ήταν κατάλληλες για τη διεξαγωγή του ματς. Διαπιστώνοντας ότι υπήρχαν  ακόμη οπαδοί στις κερκίδες, αποφάσισαν την οριστική διακοπή της αναμέτρησης.

Στο αγωνιστικό μέρος το ματς  ήταν καλό σε γενικές γραμμές στο πρώτο ημίχρονο, που έληξε χωρίς γκολ σκορ παρά τις αρκετές ευκαιρίες που χάθηκαν εκατέρωθεν.

Το σκορ άνοιξε ο Ολυμπιακός στο 53’ με τον Γκερέρο. Ο φορ των «ερυθρόλευκων»  δέχτηκε μία καλοζυγισμένη σέντρα από τον Κούτρη από τα αριστερά, έπιασε εντυπωσιακή κεφαλιά και νίκησε στον αέρα τον Οικονόμου, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Διούδη.
 Στη συνέχεια και μέχρι τη διακοπή του αγώνα οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Ολυμπιακός είχε ήδη αποκτήσει σιγουριά και «αέρα νικητή»