Euroleague: Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Το πιο συναρπαστικό σε εξέλιξη και σασπένς παιχνίδι της εφετινή Euroleague πραγματοποιήθηκε στη νεόδμητη «Ldlc Arena», όπου η Μπάγερν Μονάχου, με μία εύστοχη βολή του Νιλς Γκιφάι 2’’ πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης, κατάφερε να «λυγίσει» τη Βιλερμπάν με 101-100, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-6. Την ίδια ώρα οι Γάλλοι, που είχαν πολλές ευκαιρίες για να πάρουν το ματς και στην κανονική διάρκεια, αλλά και στην πρώτη παράταση, «έπεσαν» κι άλλο στο 2-8.

Η Βιλερμπάν φάνηκε να έχει φέρει το παιχνίδι στα... μέτρα της μετά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (60-51), όμως η αντεπίθεση των Βαυαρών και τα «μεγάλα» καλάθια του Λεάντρο Μπολμάρο (16π.) έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάνε το ματς στην παράταση. Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, ο Λοβέρν έκανε το 88-85 στα 11’’ πριν το φινάλε, όμως ο Βάιλερ-Μπαμπ με ένα... τρελό τρίποντο στα 6’’ έστειλε ξανά τις ομάδες στην ισοπαλία και στη δεύτερη παράταση. Εκεί οι Βαυαροί ήταν πιο εύστοχοι στις βολές και κατάφεραν να κάνουν δικό τους το «ροζ» φύλλο αγώνα...

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-37, 60-51, 74-74, 88-88 (πρώτη παράταση), 100-101 (δεύτερη παράταση)

Η Βίρτους Μπολόνια επέστρεψε στις νίκες, δείχνοντας πως ξεπέρασε... ανώδυνα την ήττα της απ’ τον Παναθηναϊκό και με το 87-79 επί της Φενερμπαχτσέ, βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-3 κι απολαμβάνει την 3η θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, η τουρκική ομάδα γνώρισε την 4η σερί ήττα της κι έπεσε στο 5-5.

Με τους Τόκο Σενγκέλια (15π., 8ρ.) και Ντάνιελ Χάκετ (14π.) οδηγούς και καταπληκτική άμυνα στην τρίτη περίοδο, όταν δέχθηκε μόλις 14 πόντους, η ιταλική ομάδα απλοποίησε τα πράγματα απέναντι στη «Φενέρ» των πολλών προβλημάτων, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς τον Δημήτρη Ιτούδη στον πάγκο της, καθώς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Τούρκοι τα περίμεναν όλα απ’ τον Τζόναθαν Μότλεϊ (25π., 8ρ.), όμως δεν υπήρχε δεύτερος «πόλος» στην επίθεση για να βάλει... δύσκολα στην άμυνα της ομάδας του Λούκα Μπάνκι, γνωρίζοντας άλλη μία ήττα. Στους 8 πόντους με 4 ασίστ έμεινε ο Νικ Καλάθης, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης ολοκλήρωσε το ματς με μόλις 2 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 46-44, 70-58, 87-59

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην ουραγό Άλμπα Βερολίνου (1-9 ρεκόρ), έχοντας τον Μάριο Χεζόνια σε τρομερά κέφια (26π., 5/6τριπ.). Το τελικό 99-75 ήρθε πολύ άνετα και φυσιολογικά για τη «βασίλισσα», η οποία απλοποίησε τα πράγματα απ’ την πρώτη περίοδο και πάτησε... γκάζι και στο φινάλε, για να φτάσει τη διαφορά στους 24 πόντους και να συνεχίσει την αήττητη πορεία της στην εφετινή Euroleague (9-0).

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 44-33, 67-51, 99-75

Σε αναμετρήσεις της 10ης αγωνιστικής στη Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Πέμπτη, 23 Νοεμβρίου

Παναθηναϊκός-Βαλένθια (Ισπανία)                                  90-73

Βιλερμπάν (Γαλλία)-Μπάγερν (Γερμανία)                           100-101 -2παρ. (74-74κ.α., 88-88 α' παρ.)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)                  90-92

Βίρτους (Ιταλία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)                          87-79

Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία)               99-75