Εθνική Ελλάδος (άντε) γειά σου - Ήττα σοκ από την Αρμενία στο ΟΑΚΑ

Νέο σοκ υπέστη η Εθνική ομάδα καθώς μετά το 0-3 από την Ιταλία το περασμένο Σάββατο, κατάφερε να χάσει με 2-3 και από την Αρμενία.

Αν η ήττα από την Ιταλία ήταν εντός των προγραμματισμένων 9όχι βέβαια με την άνεση που ήρθε) η νίκη στο παιχνίδι με την Αρμενία ήταν μονόδρομος ώστε να καταφέρει η Εθνική να παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης.

Δεν τα κατάφερε όμως και ηττήθηκε, αλλά κατάφερε να μην φάει περισσότερα γκολ, γιατί οι αρμένιοι θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα.

Η βασική αιτία της ήττας ήταν η διαπίστωση του απλού φιλάθλου ότι αυτό που έβλεπε δεν ήταν ποδοσφαιρική ομάδα. Ασύνδετη, με παίκτες χωρίς να ξέρουν πού βρίσκονται, επειδή οι αλλαγές είναι συχνές πραγματοποίησε μια κακή εμφάνιση.

Η ευθύνη ανήκει στον προπονητή Άγγελο Αναστασιάδη, ο οποίος πραγματοποίησε πέντε αλλαγές σε σχέση με το ματς με την Ιταλία, αλλάζοντας μέχρι και τον τερματοφύλακα, ενώ άφησε χωρίς λόγο τον Μανωλά στον πάγκο.

Ειδικά για τη θέση του τερματοφύλακα, πρέπει να σημειωθεί ότι ο κ. Αναστασιάδης στο φιλικό με την Τουρκία έβαλε τον Πασχαλάκη, που ήταν πολύ καλός. Στο επίσημο ματς με την Ιταλία έβαλε τον Μπάρκα, ο οποίος πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και δεν ξέφυγε το σκορ. Χθες επέλεξε τον Βλαχοδήμο.

Η Αρμενία απείλησε δύο φορές στα πρώτα τρία λεπτά, εκ των οποίων το συρτό σουτ του Μπαρσεγιάν στο 2΄ έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Η εθνική είχε ευκαιρία στο 6’ με τον Φορτούνη να ανοίξει το σκορ, όταν φαλτσαριστό σουτ απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

Όμως στο 8’ οι  Αρμένιοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Σιόβας δεν πρόφτασε τον Καραπετιάν, ο Βλαχοδήμος έκανε αργά την έξοδο και ο επιθετικός των φιλοξενούμενων τον πέρασε και από πλάγια δεξιά άνοιξε το σκορ.

Στο 33΄ ακολούθησε δεύτερη ψυχρολουσία. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Γκαζαριάν, «άδειασε» τον Παπασταθόπουλο και πέτυχε ένα ωραίο γκολ πλασάροντας τον Βλαχοδήμο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα ξεκίνησε ασκώντας μεγάλη πίεση, αφού όμως είχε ήδη σπαταλήσει 45 λεπτά. Η διαφορά φάνηκε αμέσως, καθώς το γρήγορο γκολ ήρθε στο 54΄ από σουτ του Ζέκα.

Όμως η επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις Αρμενία, ξαναχτύπησε. Στο 74΄ ο Μιχιταριάν πλάσαρε στο δεξί δοκάρι, στο ριμπάουντ υπήρξε αδράνεια και ο Μπαρσεγιάν σκόραρε για το 1-3.

Στο 87’ μπήκε το γκολ της βραδιάς από τον Φορτούνη, ο οποίος πέρασε 4 αντιπάλους και τον τερματοφύλακα και μείωσε σε 2-3, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού οι Αρμένιοι αστόχησαν στις καθυστερήσεις να διευρύνουν το σκορ.