Τραγική η Εθνική, έχασε μόνο με 0-3 από την Ιταλία!

Μια τραγική εμφάνιση πραγματοποίησε η Εθνική ομάδα και με λίγη τύχη κατάφερε να χάσει μόνο με 0-3 στο ΟΑΚΑ από την Ιταλία.

Με τις ευκαιρίες που έχασε η ιταλική ομάδα το σκορ άνετα θα μπορούσε να γράψει πάνω από 0-5, με τους πειραματισμούς που έκανε το προπονητικό τιμ.

Οι «ατζούρι» είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, απέναντι σε μία Εθνική που παρατάχθηκε με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και χωρίς κλασικό σέντερ φορ(!), αφού προτιμήθηκαν από τον Άγγελο Αναστασιάδη δύο γρήγοροι εξτρέμ (Μασούρας και Κολοβός) και τον ρόλο του σέντερ τον ανέθεσε στον Φορτούνη.

Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τέρματα των Μπαρέλα (23΄), Ινσίνιε (30΄) και Μπονούτσι (33΄), με την εθνική Ελλάδος να είναι απούσα από την περιοχή του Ιταλού τερματοφύλακα Σίριγκου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αναστασιάδης έκανε δυο αλλαγές, βάζοντας τον Σιώπη στη θέση του Κουρμπέλη και τον Μαυρία αντί του Κολοβού. Ο Σιόβας γύρισε στο πλάι των Παπασταθόπουλου και Μανωλά, με τον Σιώπη να κινείται ουσιαστικά ως... δεκάρι.

Η εικόνα του β' μέρους ήταν καλύτερη για την Εθνική μας, όμως οι Ιταλοί έκαναν και συντήρηση δυνάμεων, έχοντας μπροστά και το ματς με τη Βοσνία. Μπροστά, η γαλανόλευκη απείλησε με τον Φορτούνη (69') και τον Σιώπη (75') για να μειώσει στο σκορ.

Οι  Ιταλοί είχαν επίσης ορισμένες πολύ καλές στιγμές για τέταρτο γκολ. Ένα καλό σουτ του Ντε Σίλιο (71') κατέληξε λίγο άουτ, ο εξαιρετικός Ινσίνιε νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Μπάρκα (75'), ενώ στο 81' ο Κιέζα... κατάφερε να αστοχήσει μόνος του από τη μικρή περιοχή σε γύρισμα του πολύ επικίνδυνου Μπελότι. Στο 86', ο Μπάρκας έκανε εξαιρετική επέμβαση με τα ακροδάχτυλα σε σουτ του Πελεγκρίνι και στο 88' έβγαλε το σουτ του Ινσίνιε.