"Διπλό" του Απόλλωνα στη Λάρισα

Την τέταρτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης, επιβεβαιώνοντας τις εκτιμήσεις ότι με μικρό μπάτζετ και χωρίς δαπανηρές μεταγραφές ο Γιώργος Παράσχος έχει κτίσει μια σπουδαία ομάδα.

Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" πήρε τη νίκη με 1-0 στον αγώνα του "Αλκαζάρ" με τη Λάρισα, η οποία έχει δέκα σερί παιχνίδια δίχως τρίποντο και παραμένει σταθερά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ΑΕΛ άρχισε το παιχνίδι δυναμικά, επιδιώκοντας το γρήγορο γκολ και τη νίκη. Παίζοντας δυνατά και συγκροτημένα ο Απόλλων κατόρθωσε να κρατήσει τη θεσσαλική ομάδα μακριά από την περιοχή του. Παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο δίχως γκολ (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του, δημιούργησε ευκαιρίες και έγινε  απειλητικός. Ως αποτέλεσμα των επιθετικών προσπαθειών του ήρθε το γκολ στο 73'. Το πέτυχε με κοντινό πλασέ  ο Τσιλούλης έπειτα από ασίστ του Ντάουντα.

Στο 91' η ΑΕΛ είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Τρούγιτς, ο οποίος όμως τη σπατάλησε σουτάροντας άουτ.

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Μιχαήλ, Ζίζιτς (57' Γιουνές), Τσόσιτς, Φιλίπ, Νικολιάς, Σπαρβ (46' Μιλοσάβλιεβιτς), Κολομπίνο, Μπέρτος (77' Τρούγιτς), Πινακάς, Ντουρμισάι

Απόλλων: Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκεθ, Λιγσάρας, Μπρούτσιτς, Κολ, Λαγός (61' Κιτοκό), Μαρκ Φερνάντεθ (89' Χουχούμης), Μουνιέ (76' Βιτλής), Τσιλούλης, Ντάουντα (89' Τσαμπούρης)