Αρης -Αστέρας 2-0, βήμα προς το Champions League

Ο Άρης επικράτησε δύσκολα με 2-0 επί του εξαιρετικού Αστέρα Τρίπολης στο Κλεάνθης Βικελίδης και αύξησε τη διαφορά του από τον τρίτο ΠΑΟΚ.

Το ματς ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Αρη να διατηρεί ελαφρά υπεροχή και τον Αστέρα να προσπαθεί με οργανωμένες αντεπιθέσεις. Λίγες οι τελικές προσπάθειες και από τις δύο πλευρές.

Ο Αστέρας έφθασε κοντά στο γκολ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Δεληζήσης έσωσε τον Άρη, αποκρούοντας με κεφαλιά πριν η μπάλα φτάσει στον Σίτο και την κενή εστία του Κουέστα.

Το "μηδέν" κράτησε μέχρι το 69ο λεπτό.  Τότε ο Αρης άνοιξε το σκορ σε μία υποδειγνατικά οργανωμένη επίθεση. Με εξαιρετική μακρινή μπαλιά ο Σάσα έβγαλε τον Σίλβα φάτσα με τον Παπαδόπουλο. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων απέφυγε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ, φέρνοντας τους «κίτρινους» κοντά στη νίκη.

Το 2-0 έγινε στις καθυστερήσεις του αγώνα, από τον Δημήτρη Μάνο.