Ο Παναθηναϊκός "πάτησε" τον ΠΑΟΚ 3-0 !

Παράσταση για ένα ρόλο στη Λεωφόρο, όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το επιβλητικό 3-0 επί του ΠΑΟΚ και τον πλησίασε στον πόντο στη βαθμολογική κατάταξη, κερδίζοντας έδαφος στη μάχη για την τετράδα. Με τη νίκη αυτή οι «πράσινοι» προσπέρασαν και την ΑΕΚ, που παίζει το βράδυ με τον Ολυμπιακό.

Ένα γκολ βγαλμένο από το... playstation έκανε την διαφορά ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ. Μία φάση ακριβώς ίδια με αυτή που έβαλε μπροστά στο σκορ το Τριφύλλι στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Ίδιοι πρωταγωνιστές, ίδιες μεταβιβάσεις, ακόμη και ίδιο λεπτό: Ο Βιγιαφάνιες στο 39᾽ με τρομερή διαγώνια μπαλιά ακριβείας 35 μετρών βρήκε τον Χατζηγιοβάνη, εκείνος με την μία σέντραρε προς την περιοχή από δεξιά και ο Μακέντα στο δεύτερο δοκάρι με τρομερή προβολή νίκησε τον Πασχαλάκη!

Αυτή ήταν η μία και μοναδική καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο πρωτο ημίχρονο. Την εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη..

Σε όλο το υπόλοιπο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ είχε ανούσια κατοχή της μπάλας, αλλά οι τελικές επιλογές στην επίθεση ήταν κάκιστες. Στο 32᾽ ήταν η μεγαλύτερη στιγμή για τον δικέφαλο του βορρά, όταν ο εξαιρετικός Ελ Καντουρί πάσαρε στον Μουργκ αλλά το πλασέ του Αυστριακού ήταν άψυχο και κατέληξε στην αγκαλιά του Διούδη.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, πίεσε τον Παναθηναϊκό αλλά με εξαίρεση μια μεγάλη ευκαιρία του Κρέσπο που απέκρουσε ο Διούδης στο 65᾽, δεν κατάφερε σε καμία άλλη περίπτωση να απειλήσει σοβαρά για την ισοφάριση. Ο Γκαρσία έβαλε στο παιχνίδι Τζόλη, Κρμέντσικ και Ουάρντα, ο Μπόλονι... απάντησε με τον Σάντσες στα χαφ αντί του κουρασμένου Μαουρίσιο, αλλά την διαφορά την έκανε τέσσερα λεπτά αργότερα ο κορυφαίος του γηπέδου, ο Βιγιαφάνες:

Με έξυπνη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 79᾽τιμώρησε την κάκιστη τοποθέτηση του τείχους και του Πασχαλάκη, έγραψε το 2-0 και κλείδωσε το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και άφηναν χώρους κυνηγώντας το γκολ. Η μπάλα τους τιμώρησε: Στο 85᾽ ο Αϊτόρ αφού... χόρεψε τον Ροντρίγκο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και με το  3-0 επισφράγισε τη μεγάλη νίκη

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Νιάς(87᾽ Καμπετσής), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο(74᾽ Σάντσες), Χατζηγιοβάνης(78᾽Αϊτόρ), Βιγιαφάνιες, Μακέντα(78᾽ Ιωαννίδης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπαμπά, Σβαμπ(70᾽ Ουάρντα), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Μουργκ(62᾽Τζόλης), Ελ Καντουρί, Σβιντέρσκι(70᾽Κρμέντσικ).