"Βόμβα" στο Μουντιάλ: Το Μαρόκο απέκλεισε την Ισπανία!

Το Μαρόκο συνέχισε τα "θαύματα" και έκανε τη μεγαλύτερη έκπληξη στο Μουντιάλ του Κατάρ: Νίκησε την Ισπανία 3-0 στα πέναλτι και πέρασε στους προημιτελικούς.

Ο αγώνας έληξε 0-0 στην κανονική του διάρκεια και το αποτέλεσμα αυτό δεν άλλαξε στην παράταση.

Στη διαδικασία των πέναλτι το Μαρόκο προηγήθηκε 2-0 με τον Σαμπρί και τον Ζιγιές, καθώς οι Ισπανοί έχασαν τα δύο πρώτα (ο Σαράβια έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι, ενώ στην εκτέλεση του Σέρχιο απέκρουσε ο Μπόνο).

Στο τρίτο πέναλτι ο Σολέρ εκτελεί, ο Μπόνο αποκρούει με άνεση κρατώντας το 2-0.

Αποτυγχάνει όμως και ο Μπουσκέτς, που εκτέλεσε το τρίτο για τους Ισπανούς.

Στο τέταρτο ο Χακίμι ευστόχησε, το σκορ έγινε 3-0 και οι Ισπανοί δεν είχαν καν δικαίωμα να δοκιμάσουν

Ο αγώνας ήταν μέτριος σε ποιότητα, με τους Ισπανούς να σπαταλούν χρόνο και δυνάμεις στο πασινγκ γκέιμ, ενώ οι Μαροκινοί ήταν εξαιρετικά οργανωμένοι στην άμυνα και καραδοκούσαν για ευκαιρίες αντεπίθεσης.

Πάντως και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ. Οι Ισπανοί είχαν δοκάρι σε σουτ του Σαράβια, στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, στις καθυστερήσεις της παράτασης.