Βόλεϊ: Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ

Κυπελλούχος Ελλάδας για τέταρτη φορά στην Ιστορία του και τρίτη διαδοχική (το 2020 και το 2021 δεν είχαν διεξαχθεί τελικοί, λόγω της πανδημία του κορονοϊού) στέφθηκε ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου στον τελικό του φάιναλ-4 του θεσμού, που φιλοξενήθηκε στο κλειστό της Γλυφάδας «Μάκης Λιούγκας».

Τα σετ: 18-25, 31-33, 19-25

Τα σερβίς του Κουμεντάκη έκαναν τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, που αξιοποίησε την δυναμική εκκίνηση του στον τελικό και γρήγορα εξασφάλισε ένα προβάδισμα έξι πόντων (3-9). Ο Φοίνικας προσπάθησε για την ανατροπή, ισοφάρισε σε 14-14, αλλά μέχρι εκεί... Ο ΠΑΟΚ είχε τις λύσεις και έκλεισε το πρώτο σετ με 25-18.

Η ομάδα της Σύρου αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ στις αρχές του δεύτερου σετ και αξιοποιώντας τα σερβίς του Φράγκου ξέφυγε με 5-0. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς σημείωσαν την ανατροπή 15-16, για να ακολουθήσει δυνατό ντέρμπι, πριν ο ΠΑΟΚ φτάσει σε σετ μπολ με 24-23, το οποίο έσβησε ο Στερν. Ένας άσος του ακραίου του Φοίνικα έβαλε μπροστά στο σκορ τον Φοίνικα, που άγγιξε το 1-1, αλλά μετά από επανεξέταση μία φάσης με πρωταγωνιστή τον Μπαρνς, οι διαιτητές κράτησαν ζωντανό το όνειρο του 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Τελικά, με το σκορ στο 26-26, ο «Δικέφαλος» αναδείχθηκε νικητής στις λεπτομέρειες, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 33-31.

Δίχως να χάσουν τη συγκέντρωση τους και με την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 5-0 στο τρίτο σετ και δεν κοίταξαν πίσω μέχρι το 25-19.

Οι συνθέσεις:

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ: Ιερεζουέλο, Μιχάλοβιτς, Φράγκος, Στερν, Τζούριτς, Κόστα και λίμπερο ο Καρασσαβίδης

ΠΑΟΚ: Γουόλς, Ούντρις, Μπαρνς, Κουμεντάκης, Μπράουν, Πετρέας και λίμπερο ο Κοκκινάκης.