«Τρένο» ο Παναθηναϊκός, πέρασε και από τη Λαμία 2-0 - Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει  ο Παναθηναϊκός στο φετινό πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας μέχρι στιγμής το απόλυτο, με 8 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Οι «πράσινοι» πέρασαν με νίκη  2-0 και από τη Λαμία, διατηρώντας τη διαφορά 6 βαθμών από τη δεύτερη ΑΕΚ, που κέρδισε τον Ατρόμητο με πέναλτι στο 94΄.

Ηταν μιά «πύρρειος» νίκη για τον Παναθηναϊκό, καθώς έχασε πέντε ποδοσφαιριστές που τραυματίστηκαν και αντικαταστάθηκαν στη διάρκεια του αγώνα (Αϊτόρ, Τσέριν, Ιωαννίδη, Παλάσιος, Τρουιγιέ). Στο τελευταίο δεκάλεπτο αναγκάστηκε να παίξει με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Τρουιγιέ, ενώ είχαν γίνει ήδη οι 5 επιτρεπόμενες αλλαγές.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς ξεκίνησε επιθετικά, ανέβασε σταδιακά την πίεση και στο 23΄άνοιξε το σκορ με τον Παλάσιος.

Στο 72’ ο τερματοφύλακας της Λαμίας Σαράνοφ είπε «όχι» σε καρφωτή κεφαλιά του Μάγκνουσον από κόρνερ του Μπερνάρ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (73’) ο Παναθηναϊκός έφτασε στο δεύτερο γκολ: Από νέο κόρνερ του Μπερνάρ, ο Σάντσες έπιασε κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Σιμόν, αλλά ο Αργεντινός μπακ με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 2-0 για τους «πράσινους»..

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Γκοράνοβ, Αντέτζο, Κορνέζος, Σιμόν, Μπεχαράνο, Ασκόφσκι (46’ Νούνιες), Ντε Βινσέντι (82’ Μαρμεντίνι), Τζανδάρης (67’ Σλίβκα), Τσιλούλης (78’ Ρόμανιτς), Μανούσος (78’ Γιακουμάκης).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Τσέριν (52’ λ.τρ. Τσόκαϊ), Μπερνάρ (79’ Γκάνεα), Παλάσιος (79’ λ.τρ. Βαγιαννίδης), Αϊτόρ (46’ λ.τρ. Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (71’ λ.τρ. Τρουιγιέ).

Στα άλλα μάτς της 8ης αγωνιστικής της Super League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: