Το Λαύριο νίκησε την ΑΕΚ, πάει ημιτελικό

Κερδίζοντας την ΑΕΚ στην παράταση με 90-85 (κανονικός αγώνας 74-74), η εκπληκτική ομάδα του Λαυρίου προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλου και παράλληλα έδειξε ότι δίκαια βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Basket League

Η ΑΕΚ έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία, αλλά για την ήττα της δεν φταίνε τα σφυρίγματα των διαιτητών - όσο οι κακές επιλογές της, ιδιαίτερα στην παράταση. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν πολλά λάθη, έδειξαν αδυναμίες στην ολοκλήρωση τελικών προσπθειών, έδωσαν λίγες ασίστ. Το Λαύριο υστέρησε στα ριμπάουντ και είχε πολλές χαμένες βολές..

Την πρώτη περίοδο καμία ομάδα δεν είχε σταθερό προβάδισμα στο σκορ. Με το ξεκίνημα της 4ης, η ΑΕΚ πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά (7 πόντους, 60-53). Ομως στα επόμενα τρία λεπτά δέχτηκε επί μέρους σκορ 13-2 και βρέθηκε 4 πόντους πίσω από την αντίπαλο της.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 66-60, προτού ο Μέικον φέρει την ΑΕΚ σε απόσταση ενός καλαθιού (66-64).

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές της ΑΕΚ. Η καλή άμυνα πάνω στον Λάνγκφορντ, έφερε τον αιφνιδιασμό για τους γηπεδούχους και το σκορ έγινε 70-64.

Με το σκορ στο 72-68 ο Μόουζες έκανε τάπα στον Κάρτερ και ο Μέικον έκανε το σκορ 72-70.

Το Λαύριο προηγήθηκε ξανά με 4 πόντους δίποντο του Περσίδη, αλλά ο Ζήσης έκανε το 74-73 με εύστοχο τρίποντο.

Ο Κάρτερ πήγε να τελείωσε το ματς με τρίποντο, αλλά αστόχησε πάνω στην άμυνα του Ματσιούλις. Η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ και ίσως εκεί θα μπορούσε να τελειώσει το ματς. Ομως ο Μέικο αστόχησε στη δεύτερη βολή, το σκορ έγινε 74-74.

Η τελευταία επίθεση του Λαυρίου με τον Ντέιβις ήταν άστοχη. Στα 3 δεύτερα που απέμειναν, η μπάλλα πήγε στο Λάνγκφορντ, ο οποίος από τη μέση του γηπέδου ευστόχησε σε τρίποντο! Τελικά το τρίποντο δεν μέτρησε, καθώς τα χρονόμετρα έδειξαν ότι ήταν εκτός χρόνου κάτι λιγότερο από 1 δέκατο του δευτερολέπτου.

Στην παράταση η ΑΕΚ ξεκίνησε με δύο τρίποντα του Ματσιούλις. Το Λαύριο απάντησε με απανωτούς πόντους του Ντέιβις (81-78). Ο Άλφα Ντιαλό έφερε το ματς ξανά στα ίσια με τρίποντο (81-81).

Οι βολές του Λάνγκφορντ και το φλόουτερ το Κόζι, σημείωσαν άλλη μία ισοπαλία (83-83).

Ο Σλότερ πάσαρε στον Λάνγκφορντ και αυτό έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ στο σκορ. Όχι, όμως, για πολύ, αφού στην επόμενη φάση ο Μουράτος πήρε 5ο φάουλ από τον Σλότερ και πέτυχε έμμεσο τρίποντο με καλάθι και βολή (86-85).

Η ΑΕΚ αστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα (με Λάνγκφορντ και Ζήση) και το Λαύριο πήγε ξανά στις βολές με τον Ντιαλό για το 88-85!

Στην τελευταία επίθεσή της στα 13"2 πριν το τέλος η ΑΕΚ έκανε λάθος στην επαναφορά και ο Ντιαλό επισφράγισε τη νίκη – πρόκριση!

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74 (κ.α.), 90-85 (παρ.)