Θετικό ντεμπούτο για την Εθνική στο Ευρωμπάσκετ

Από την αρχή, αν και με κάποια κενά σημεία, φάνηκε ότι η Εθνική θα έχει τον πρώτο λόγο έναντι άλλωστε της πιο αδύναμης Ισλανδίας (από 29-10 οι Ισλανδοί μείωσαν λίγα λεπτά πριν το ημίχρονο σε 33-31)

Ωστόσο η εμπειρία και η ποιότητα των Ελλήνων διεθνών ήταν ικανή να επαναφέρουν την τάξη και πραγματοποιήσουν ένα πιο ουσιαστικό δεύτερο ημίχρονο επικρατώντας τελικά με διαφορά 29 πόντων με το τελικό σκορ να δείχνει 61-90. Καταλυτική η παρουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο με μόλις 9 πόντους αλλά με πολλή ενέργεια σε όλο το παρκέ που συμπαρέσυρε όλους τους παίκτες του Κώστα Μίσσσα. Πρώτος σκόρερ ο Νίκος Παππάς με 20π. 17π. ο Πρίντεζης και με 10 ο Παπανικολάου

Εν κατακλείδι, η Εθνική ομάδα άρχισε καλά το ματς με την Ισλανδία, κατέρρευσε στο β' δεκάλεπτο όμως έκανε αυτά που έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο, υποχρέωσε τους Ισλανδούς σε 21 λάθη και 32% στα σουτ εντός πεδιάς (18-57) ενώ κατέβασε 46 ριμπάουντ αντί 32 των αντιπάλων της.

Το Σάββατο το δεύτερο ματς της Εθνικής στο Ευρωμπάσκετ με αντίπαλο την δυνατή Σλοβενία.