Συντριβή Ολυμπιακού από τη Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ

Πραγματοποιώντας μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του στην Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός υπέστη οδυνηρή ήττα (55-76) από τη Μπαρτσελόνα στο  ΣΕΦ και απομακρύνεται από το στόχο να τερματίσει στην πρώτη τετράδα, ώστε να έχει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» υποχώρησαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με τους Καταλανούς,που έχουν όμως προβάδισμα στην ισοβαθμία και βρίσκονται στην 5η θέση.

Ο Ολυμπιακός  είχε νικήσει με διαφορά 9 πόντων στη Βαρκελώνη και με τους 21 πόντους διαφοράς στον σημερινά αγώνα έμεινε πίσω.

Οι 55 πόντοι που σημείωσε ο Ολυμπιακός είναι η χειρότερη  επίδοσή του σε αγώνα της Ευρωλίγκας.

Το ματς χάθηκε ουσιαστικά από τα πρώτα λεπτά, καθώς η «Μπάρτσα» εγκλώβισε εξαρχής την επιθετική γραμμή των ερυθρόλευκων, που σημείωσαν μόλις 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο(!), το οποίο έληξε με σκόρ 6-27.

Η αντεπίθεση για την ελληνική ομάδα ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Ολυμπιακός «έσφιξε» την άμυνά του και βρήκε λύσεις με ηγέτη τον Σπανούλη στην επίθεση, επιτυγχάνοντας σερι 16-1.

Οι Καταλανοί αντέδρασαν σωστά, διατήρησαν στη συνέχεια τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο τη διεύρυναν.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι άστοχες και βιαστικές επιλογές των παικτών του Ολυμπιακού επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να αυξήσουν τη διαφορά και να φτάσουν εύκολα στη νίκη.

Ο Κρις Σίνγκλετον ξεχώρισε από την Μπαρτσελόνα, έχοντας 18 πόντους (1/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ. Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς πέτυχαν από 13 πόντους ο καθένας για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 6-27, 28-38, 43-55, 55-76.