Super League: Δύο πρωταθλητές χειμώνα!

Χέρι - χέρι έφτασαν στον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα της Super League  ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός, με την ολοκλήρωση του Ά γύρου, μετά τις σημερινές νίκες τους επί της Ξάνθης και του Παναιτωλικού αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ είχε την απόλυτη υπεροχή, «σημάδεψε» τέσσερις φορές τα δοκάρια του Άμπαντ, είχε τρία ακυρωμένα γκολ αλλά νίκησε 2-0 την Ξάνθη στην Τούμπα, στην εναρκτήρια συνάντηση της 13ης αγωνιστικής, με δύο γκολ στο λυκόφως της.

Τα τρία δοκάρια, σε διάστημα έξι λεπτών, στέρησαν από τους γηπεδούχους το γρήγορο γκολ: στο 19΄ δυνατό σουτ του Πέλκα εξοστρακίστηκε στο αριστερό δοκάρι, δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Βιεϊρίνια να στείλει την μπάλα στην οριζόντια δοκό, ενώ στο 25΄ ο Πέλκας είχε νέο σουτ στο δοκάρι της Ξάνθης.

Στο 37΄ γκολ του Σφιντέρσκι ακυρώθηκε με τη συνδρομή του VAR (οφ-σάϊντ ο σκόρερ), ενώ το ίδιο συνέβη στο 51΄ αλλά και στο 75΄, αυτή τη φορά στην προσπάθεια του Άκπομ, καθώς στην εξέλιξη της φάσης ο Μάτος ήταν ακάλυπτος.

Στο 77΄ ο ΠΑΟΚ, που πίεζε πια ασφυκτικά, είχε νέο δοκάρι, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Κρέσπο. Στο 81΄ όμως ο Μπίσεσβαρ πέτυχε το πρώτο γκολ του στο πρωτάθλημα, απελευθερώνοντας τους συμπαίκτες του από την πίεση.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό με κεφαλιά του Κρέσπο, ύστερα από φάουλ του Μπίσεσβαρ.

Περίπατος στο Αγρίνιο

Με μπροστάρη τον Ελ Αραμπί, ο Ολυμπιακός πέρασε απόψε από το Αγρίνιο, κέρδισε τον Παναιτωλικό με 3-0 σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, παρέμεινε στην κορυφή μαζί με τον ΠΑΟΚ, και πλέον σκέφτεται τον ευρωπαϊκό του τελικό με τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά και με πρόθεση να «χτυπήσουν» από τη δεξιά τους πλευρά. Από εκεί μάλιστα άνοιξαν το σκορ, όταν στο 5΄οι Ελ Αραμπί, Ποντένσε συνδυάστηκαν ωραία, ο Πορτογάλος μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κνετ.

Στο 33’ οι «κυανοκίτρινοι» άγγιξαν την ισοφάριση όταν ο Αριγίμπι με πολύ ωραία προσπάθεια και σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σα, αλλά η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Παναιτωλικού «ξύπνησε» τον Ολυμπιακό. Ο οποίος εκμεταλλεύτηκε πως οι αντίπαλοί του ανέβασαν τις γραμμές τους και με τους Σουντανί (36’), Ελ Αραμπί (40’) έφτασαν κοντά στο 2ο γκολ. Που τελικά πέτυχαν στο 41’ με την κεφαλιά του Ελ Αραμπί μετά από τη σέντρα του Μασούρα, ενώ ο Μαροκινός φορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σκόραρε ξανά, μετά από ωραία κίνησή του μέσα στην περιοχή.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έκρινε τον νικητή της αναμέτρησης και το δεύτερο μισό προσφέρονταν για δοκιμές.