Επικαιρότητα

Στραπάτσο της Ρεάλ στην Καταλονία

Ηττήθηκε 2-1 από τη νεοφώτιστη Ζιρόνα, σε ένα ματς με έντονο πολιτικό χρώμα - Βρέθηκε στο -8 από τη Μπαρτσελόνα

Ιστορική νίκη με 2-1σε βάρος της Ρεάλ Μαδρίτης και μάλιστα με επική ανατροπή πέτυχε η νεοφώτιστη Ζιρόνα, σε ένα ματς που είχε έντονα πολιτικά χαρακτηριστικά.

Η μεγάλη Ρεάλ Μαδρίτης εκπροσωπεί το «ισπανικό κατεστημένο» ενώ η έδρα της Ζιρόνα βρίσκεται στην ομώνυμη μεσαιωνική πόλη της Καταλονίας και ο αγώνας των δύο ομάδων έγινε σε μια περίοδο που κλιμακώνεται η αντιπαράθεση για την απόσχιση ή μη της Καταλονίας.

Στο πλαίσιο αυτό υπήρχαν φόβοι για επεισόδια και για διαδηλώσεις, φήμες που προκάλεσαν την τεράστια κινητοποίηση της αστυνομίας.

Οι φόβοι δεν επαληθεύτηκαν, καθώς, τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε και το ματς κύλησε ήσυχα, αλλά μετατράπηκε σε ποδοσφαιρικό εφιάλτη για τη Ρεάλ, καθώς με το σφύριγμα της λήξης βρέθηκε 8 βαθμούς πίσω από την Μπαρτσελόνα, στη 10η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η «Βασίλισσα» προηγήθηκε στο 12΄ με τον Ίσκο, αφού, στο αμέσως προηγούμενο λεπτό, η Ζιρόνα είχε δοκάρι με τον Πόρτου.

Ο ίδιος παίκτης, παραλίγο να ισοφαρίσει στο 35’, όταν εκπληκτική εκτέλεση φάουλ βρήκε το δοκάρι.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ να προηγείται με 0-1, αλλά όλα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος.

Στο 54’, ο Στουάνι «χόρεψε» την άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1.

Ο θρίαμβος των Καταλανών, ολοκληρώθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα, καθώς ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων, πέτυχε το νικητήριο γκολ και μάλιστα με τακουνάκι στο 58’, σε μία φάση που οι Μαδριλένοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ.

Το 2-1 έμεινε ως το τέλος, και πανηγυρίστηκε έντονα από τους θεατές που είχαν κατακλύσει το γήπεδο «Μοντιλίβι» της νεοφώτιστης Ζιρόνα, όπου κυριαρχούσαν οι κιτρινοκόκκινες σημαίες της Καταλονίας και λιγότερο οι «ερυθρόλευκες» της ομάδας.

Η νίκη των Καταλανών πανηγυρίστηκε και στη Βαρκελώνη, καθώς η Μπάρτσα, απέκτησε προβάδισμα 8 βαθμών, από την αιώνια αντίπαλο.

Μια λεπτομέρεια. Ιδιοκτήτης της ομάδας της Ζιρόνα, είναι ο Πέρε Γκουαρντιόλα, ο αδερφός του πρώην προπονητή της Μπάρτσελόνα και νυν της Σίτι, Πέπε Γκουαρντιόλα.

Χιρόνα (Πάμπλο Ματσίν): Μπόνο, Περνάρντο, Χουάνπε, Μουνιέσα, Αντάι, Μαφέο, Γκρανέλ, Πονς, Μπόρχα (75' Τιμόρ), Πόρτου (82' Καγιόμπε), Στουάνι (89' Μοχίκα)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κασίγια, Βαράν (46' Νάτσο), Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο (67' Λούκας Βάθκεθ), Ασράφ (67' Ασένσιο), Καζεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ισκο, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.