Champions League: Στο δρόμο για τον τελικό η Σίτι, νίκησε εκτός έδρας την Παρί Σ. Ζ.

Αποφασιστικό βήμα προς τον τελικό του Champions League έκανε η Μάντσεστερ Σίτι, επικρατώντας στο Παρίσι επί της Παρί Σεν Ζερμέν με 2-1, στον πρώτο ημιτελικό.

Η αγγλική ομάδα χρειάζεται  ισοπαλία ή ήττα με 1-0  στον δεύτερο αγώνα που θα γίνει στην έδρα της. Αν πάρει την πρόκριση, θα είναι η πρώτη εμφάνιση της σε τελικό της κορυφαίας ευρωπαϊκής  διασυλλογικής διοργάνωσης. στη Γαλλία κι έκανε καθοριστικό βήμα για πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν εμφανώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε πρωτοβουλία κινήσεων και  στο 15' άνοιξε το σκορ με τον Μαρκίνιος. Μέχρι το τελος του ημιχρόνου συνέχισε να παίζει επιθετικά και να απειλεί την αντίπαλο της με δεύτερο γκολ.

Ολα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η Σίτι πήρε την πρωτοβουλία κινήσεων, πρεσάρισε  στην επίθεση και  κυνήγησε το γκολ. Το πέτυχε στο με ανορθόδοξο τρόπο: Ο Ντε Μπρόινε γέμισε στην περιοχή, η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε στα δίχτυα, καθώς ο Νάβας δεν υπολόγισε καλά την πορεία της.

Μετά την ισοφάριση η Σίτι κυριάρχησε στο γήπεδο, ενώ η Παρί αποδιοργανώθηκε και το παιχνίδι της απέκτησε νευρικότητα.

Οι παίκτες του Γουαρδιόλα κυκλοφορούσαν με υπομονή την μπάλα και στο 71' σημείωσαν  δεύτερο γκολ με  απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μαχρέζ, ο οποίος πέρασε τη μπάλα μέσα από το τείχος.

Στο 77΄ ο Γκέιγ έκανε τάκλιν με τις τάπες πάνω στον Γκιουντογκάν, είδε σωστά την κόκκινη κάρτα κι η ΠΣΖ έμεινε με δέκα παίκτες.