Στο +7 ο Παναθηναϊκός με νίκη στην Τουμπα

Πετυχαίνοντας μία εντυπωσιακή ανατροπή στο σκορ, ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από την Τούμπα, έκανε το 6 στα 6 στο πρωτάθλημα και πήρε προβάδισμα 7 βαθμών από τον δεύτερο στη βαθμολογία.

Οι "πράσινοι" επιβεβαίωσαν και σ' αυτόν τον αγώνα ότι είναι η πιο αξιόπιστη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος και ότι μπορούν να έχουν βάσιμες ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με γκόλ του Ολιβέιρα στο 18΄: Ο Ζίβκοβιτς πίεσε στην πρώτη πάσα και έκλεψε την μπάλα, ο Αουγκούστο έκοψε στα δύο την «πράσινη» άμυνα  και ο Ολιβέιρα μόνος απέναντι στον Μπρινιόλι ευστόχησε γράφοντας το 1-0.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε έξι λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους: Ο Πέρεθ μεπάσα ακριβείας πέρασε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ. Ο Αϊτόρ με άψογο κοντρόλ πέρασε και τον Κοτάρσκι στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Οι ισορροπίες στο ντέρμπι άλλαξαν μέσα σε μερικά λεπτά. Οι «ασπρόμαυροι» εκτός από το γκολ της ισοφάρισης είδαν τον βασικό και μοναδικό τους φορ, τον Νέλσον Ολιβέιρα να βγαίνει off στο 57ο λεπτό με πρόβλημα στο δικέφαλο και έβγαλαν το υπόλοιπο του ντέρμπι με τον Μπίσεσβαρ στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Αϊτόρ ξαναχτύπησε στο 73ο λεπτό του ντέρμπι, Τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Κοτάρσκι βγήκε με άτσαλο τρόπο από την εστία του και στην έξοδο του βρήκε με τις γροθιές τον Σπόραρ. Ο Αυστριακός διαιτητής Βαϊνμπέργκερ πήγε στο VAR και έδωσε την παράβαση. Ο Ισπανός ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» βάζοντας τον Παναθηναϊκό μπροστά (1-2) στο σκορ.

Στις καθυστερήσεις του ματς ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε βάρος του Παναθηναϊκού για ανατροπή του Κωνσταντέλια από τον  Μάγκνουσον. Μετά την εξέταση της φάσης στο VAR, πήρε πίσω την απόφαση του

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (75' Κωνσταντέλιας), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια (76' Τσαούσης), Ντάντας (76' Ελ Καντουρί), Κούρτιτς (75' Γκορντεζιάνι), Νάρεϊ, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (58' Μπίσεσβαρ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης, Τσέριν, Μπερνάρ (90' Γκάνεα), Αϊτόρ (90+4' Σάρλια), Σπόραρ (86' Ιωαννίδης).