Στην κορυφή πέρασε η ΑΕΚ, επικράτησε με 1-0 επί του Πανιωνίου

Δίχως σημάδια κόπωσης από τον τελικό, η Κυπελλούχος ΑΕΚ πέρασε και το εμπόδιο του Πανιωνίου στο αναβληθέν ματς για τα play off της Superleagueκαι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά μέτριο και για τις δυο ομάδες. Στην επανάληψη οι κυανέρυθροι έπαιξαν πιο ανοιχτά και βρήκε χώρους η ΑΕΚ με τον Μάνταλο να σκοράρει στο 57'. Από τη σέντρα του Πλατέλλα και τη γυριστή κεφαλιά του Γιόχανσον, ο επερχόμενος Μάνταλος με μονοκόματο σουτ νίκησε τον Διούδη, ο οποίος φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχτηκε στην κλειστή του γωνία (1-0).

Προσπάθησε να αντιδράσει ο Πανιώνιος μετά το εις βάρος του γκολ και δημιούργησε ευκαιρίες. Στο 86΄ ο Ανέστης έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Μπακασέτα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στα play offs.

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Πλατέλλας (91' Τζανετόπουλος), Αραβίδης (71' Κορδέρο), Τζεμπούρ (84' Πέκχαρτ)

Πανιώνιος: Διούδης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Σιώπης (89' Καθάριος), Κόρμπος (61' Καραμάνος), Χαλκιαδάκης, Μασούρας (65' Μπαργκάν), Μπακασέτας, Ανσαριφάρντ