Σκηνές ροκ στη Τούμπα, διεκόπη στο 89' το ματς

Μέχρι εκείνη την ώρα ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-2

Σκηνές ροκ διαδραματίστηκαν στον πρώτο ημιτελικό στην Τούμπα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό καθώς το ματς διεκόπη με σκορ 1-2 στο 86' λεπτό. Αφορμή στάθηκε μια φάση όταν ο Μακ από πλευράς ΠΑΟΚ βρέθηκε απέναντι από τον Έλληνα πορτιέρο Καπίνο ο οποίος τον ανέτρεψε αλλά δεν καταλογίσθηκε το σημείο το πέναλτι. Η αντίδραση του παίκτη προς των βοηθό περιοχής ήταν έντονη και ο "πόλεμος" ξεκίνησε. Οπαδοί των γηπεδούχων μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, έκαναν «ντου» και το ματς διεκόπη. Οι δύο ομάδες μετά από αρκετή ώρα επέστρεψαν, όμως και πάλι είχαμε είσοδο οπαδών και «μάχες» με την αστυνομία.

Μερίδα των οπαδών του ΠΑΟΚ εισέβαλε στο γήπεδο και πέταξε φωτοβολίδες με τον διαιτητή Παππά και τον ΟΣΦΠ να τρέχει στα αποδυτήρια, όπου υπήρχαν και συμπλοκές. Μετά από περίπου 15 λεπτά ο Παππάς βγήκε ξανά στον αγωνιστικό χώρο για να αρχίσει το ματς, αλλά οι φίλοι του ΠΑΟΚ εξαγριώθηκαν ξανά και εισέβαλαν εκ νέου. Στο 59' ο διαιτητής Παππάς διέκοψε προσωρινά το ματς λόγω πλαστικού μπουκαλιού που χτύπησε τον προπονητή του Ολυμπιακού Μάρκο Σίλβα.

Στα αγωνιστικά σκορ πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, πήρε ο Ολυμπιακός στον πρώτο ημιτελικό της Τούμπας κερδίζοντας 1-2 τον ΠΑΟΚ μέχρι την στιγμή διακοπής. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 9' με τον Μακ να νικά τον Καπίνο σε τετ α τετ, ενώ ο Καμπιάσο ισοφάρισε στο 27' με κεφαλιά. Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα απέναντι στον ΠΑΟΚ που είχε σημαντικές ελλείψεις και με τον Φουστέρ σκόραρε στο 57' για το γκολ της ανατροπής που έφερε το 1-2 στην κατάμεστη Τούμπα.

Υπενθυμίζεται πως στη σύλληψη τριών ατόμων προχώρησε η αστυνομία, μετά την ολιγόλεπτη ένταση που υπήρξε, έξω από το γήπεδο της Τούμπας, πριν από την έναρξη του αγώνα ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός. Ομάδα οπαδών είχαν πετάξει μολότοφ και πέτρες σε άντρες των ΜΑΤ.