Πρώτος και αήττητος ο ΠΑΟΚ, 2-0 την Ξάνθη

Με μεγαλύτερη δυσκολία απ' ό,τι δείχνει το σκορ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην Τούμπα της Ξάνθης με 2-0 και παρέμεινε μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 29 βαθμούς σε 11 ματς πρωταθλήματος (ξεκίνησε με -2). Η αντίπαλός του Ξάνθη παρέμεινε στους 18 βαθμούς και πλέον μοιράζεται την 4η θέση με τον Παναθηναϊκό.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύθηκαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ήταν καταιγιστικοί και έφτασαν τελικά με ευκολία στο 2-0.

Τα τέρματα της αναμέτρησης σημείωσαν οι Πρίγιοβιτς (47') και Μαουρίσιο (65').

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα (58’ Τόσκα), Κρέσπο, Κίτσιου (46’ Βιεϊρίνια), Κάνιας, Μαουρίσιο (75’ Βέρνμπλουμ), Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

Ξάνθη (Μ. Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Κοβάσεβιτς (82’ Μελιόπουλος), Καμαρά, Γέντρισεκ, Καντά (56’ Σαρπόνγκ), Ντουρίτσκοβιτς, Κάστρο (69’ Μπρίτο).