Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός...δια χειρός Σπανούλη

82-81 με buzzer beater

Σ'ένα ματς που δεν ενδείκνυεται για καρδιακούς ο Ολυμπιακός στην δεύτερη παράταση του αγώνα και με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη στο τελευταίο δευτερολεπτο, κατακτά το πρωτάθλημα μέσα στο ΟΑΚΑ! Σ' ένα ανεπανάληπτο και άγριας ομορφιάς ματς, ίσως στην καλύτερη σειρά τελικών η ομάδα του Πειραιά κατακτά τον τίτλο για δεύτερη συνεχή χρονιά. Παράλληλα, ήταν το τελευταίο παιχνίδι για έναν άλλο σπουδαίο παίκτη, τον Δημήτρη Διαμαντίδη ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στην εκκίνηση του αγώνα (0-7, 2-13), αλλά ο ΠΑΟ με τον Διαμαντίδη ισορρόπησε γρήγορα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -3 (16-19). Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός πάλι έφτασε στο +6 (18-24), ωστόσο ο ΠΑΟ με ένα νέο σερί 8-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά (26-24 με κάρφωμα του Παπαγιάννη στο 14’45’’) ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου έφτασε στο +4 με τρίποντο του Φώτση.

Ο Ολυμπιακός απάντησε όμως στην έναρξη του β' ημιχρόνου τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 4-19 που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 39-50 στο 25'. Ο Νίκος Παππάς κρατάει ζωντανό τον Παναθηναϊκό καθώς με έξι συνεχόμενους προσωπικούς πόντους ρίχνει τη διαφορά στους τρεις (47-50). Οι γηπεδούχοι με βολή του Παππά ισοφάρισαν 50-50, αλλά ο Χάντερ με κάρφωμα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 60-55 στα μισά της 4ης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να προσπερνά 62-63 με απίθανο τρίποντο του Αγραβάνη και τον Γκιστ να ισοφαρίζει 63-63. Διαμαντίδης (έκανε βήματα) και Σπανούλης (άστοχο σουτ) έχασαν τις τελευταίες επιθέσεις και ο 4ος τελικός πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 71-68 κι ο Χάκετ κέρδισε βολές στα 4'' πριν το τέλος. Αστόχησε και στις δύο, αλλά ο οι πράσινοι μπερδεύτηκαν στο ριμπάουντ και η μπάλα έφτασε στον Μάντζαρη ο οποίος με τρίποντο ισοφάρισε 71-71 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος στέλνοντας το ματς στη 2η παράταση.