Επικαιρότητα

Πώς ο Μουρίνιο μετέτρεψε σε εφιάλτη τη φιέστα της Σίτι (vid)

H Μάντσεστερ Σίτι ήθελε να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια, αλλά η συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ, μετέτρεψε το πάρτι τίτλου σε εφιάλτη. 'Ολα έδειχναν ότι ο θρίαμβος στο τοπικό ντέρμπι ήταν βέβαιος, καθώς η Σίτι προηγήθηκε νωρίς με 2-0, αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έκανε μια επική ανατροπή πήρε τη «μάχη» του Μάντσεστερ με 2-3 (βίντεο).

Σε ένα από τα συγκλονιστικότερα ντέρμπι της Premier League, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο έδειξε να έχει δυνατό «σφυγμό», απογοητεύοντας τους φιλάθλους της Σίτι στο «Έτιχαντ», που ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν πρόωρα την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το πρώτο 20λεπτο του ντέρμπι δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση το τι θα ακολουθήσει! Κακό παιχνίδι, με μόλις μια φάση, την προβολή του Μπερνάρντο. Ωστόσο, η άμυνα της Γιουνάιτεντ... πρόδωσε ακόμα μια φορά φέτος τον Ζοσέ Μουρίνιο, αφού στο 25' έκανε το δώρο της στη Σίτι. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Σμόλινγκ έχασε τον Κομπανί και ο Βέλγος με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-0! Οι γηπεδούχοι πήραν μπρος, με τρελή πίεση στον άξονα, ανάγκασαν τη Γιουνάιτεντ σε διαδοχικά λάθη και στο 31' ήρθε το δεύτερο τέρμα. Ωραίος συνδυασμός Στέρλινγκ - Γκουντογκάν, εντυπωσιακό τελείωμα του τελευταίου που πέτυχε το 2-0! Η Μάντσεστερ ήταν... εκτός ρυθμού, Μάτιτς - Πογκμπά δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα τους και τα λάθη στα οποία υπέπεσαν ήταν πολλά. Ωστόσο, ο Στέρλινγκ αποδείχθηκε μοιραίος, αφού τόσο στο 33' όσο και στο 36' έχασε μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει. Η Σίτι ήταν εξαιρετική, ο Σίλβα εντυπωσιακός, αλλά δεν ήρθε ποτέ το τρίτο γκολ. Στον αντίποδα, η ομάδα του Μουρίνιο, δεν έκανε ούτε... σουτ στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που είναι να συμβεί μια τριετία (ξανά με τη Σίτι).

Αυτά που ακολούθησαν στην επανάληψη δεν είχαν... προηγούμενο! Η Γιουνάιτεντ ήταν εντυπωσιακή, ο Πογκμπά, ο Σάντσες και ο Ερέρα συγκλονιστικοί και σε... 97 δευτερόλεπτα ήρθε η ανατροπή! Στο 53' ο τελευταίος έστρωσε ιδανικά στον Γάλλο, ο οποίος βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο! Δυο λεπτά αργότερα, ο Σάντσες έκανε μια ιδανική ασίστ και ο Πογκμπά πάγωνε το Ετιχαντ. Μάλιστα, έγινε ο πρώτος της Γιουνάιτεντ (μετά τον Ρούνεϊ το 2012) που σκόραρε δυο φορές κόντρα στη Σίτι! Ο εφιάλτης των γηπεδούχων όμως δεν τελείωσε εκεί... Στο 69' ο Αλέξις έκανε τη δεύτερη του ασίστ και ο Σμόλινγκ ανενόχλητος διαμόρφωσε το 3-2! Αγουέρο, Ντε Μπρόινε, Ζεσούς πήραν θέση στο ματς και ο Πεπ τα έπαιξε όλα για όλα, αλλά ο Ντε Χέα στο 89' με την επέμβαση της χρονιάς νίκησε τον Αργεντίνο, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Στέρλινγκ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Κομπανί, Οταμέντι, Ντανίλο, Ντελφ, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν (76’ Αγουέρο), Ντ. Σίλβα (72’ Ντε Μπρόινε), Μπ. Σίλβα (72΄ Γκάμπριελ Ζέσους), Σανέ, Στέρλινγκ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Μπαϊγί, Βαλένσια, Γιανγκ, Μάτιτς, Ερέρα (90+4’ Λίντελοφ), Πογκμπά, Λίνγκαρντ (85’ ΜακΤόμινεϊ), Αλέξις Σάντσες (82’ Ράσφορντ), Λουκάκου.