Ποδόσφαιρο: Η εθνική μας νίκησε στην Αυστραλία

Την πρώτη της νίκη  μετά τον Οκτώβριο του 2015 πανηγύρισε η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου, που νίκησε σήμερα στη Μελβούρνη την Αυστραλία 2-1.

Ο Γερμανός τεχνικός Μίκαελ Σκίμπε παρέταξε την ομάδα με πέντε αλλαγές στην 11άδα που είχε παίξει στο πρώτο παιχνίδι επί αυστραλιανού εδάφους στο Σίδνεϊ.
Οι διεθνείς ξεκίνησαν το παιχνίδι πολύ δυνατά και υπό τις ιαχές των περίπου 35.000 ομογενών, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Σάμαρης τροφοδότησε τον Μάνταλο, ο οποίος με ωραίο πλασέ σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη γαλανόλευκη.

Η Ελλάδα συνέχισε να είναι καλύτερη και στο 21' ήρθε το δεύτερο γκολ με εκπληκτικό τρόπο: Ο Μανιάτης έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, σήκωσε το κεφάλι, είδε τον Αυστραλό τερματοφύλακα εκτός περιοχής και με ζυγισμένο βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα η Ελλάδα θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο γκολ. Ομως ο Χολέμπας δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με τη λόμπα που δοκίμασε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική μας εμφανίστηκε κάπως κουρασμένη, αλλά είχε τη μεγάλη ευκαιρία να σημειώσει κι άλλο γκολ. Ο Τοροσίδης βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή στο 53', έπιασε αριστερό σουτ αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Αυστραλοί μείωσαν. Η κεφαλιά του Κέιχιλ βρήκε το δοκάρι και ο Σένσμπουρι από κοντά νίκησε τον Καπίνο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν χωρίς ουσία. Οι πολλές αλλαγές και από τους δύο ομοσπονδιακούς προπονητές έριξαν το ρυθμό, χωρίς κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

ΕΛΛΑΔΑ: Καπίνο, Τζαβέλας, Παπασταθόπουλος, Σταφυλίδης, Τοροσίδης, Μανιάτης, Σάμαρης, Χολέμπας, Μάνταλος, Μπακασέτας, ι Βέλλιος

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Φεντερίτσι, Γκέρσμπαχ, Κέιχιλ, Μίλιγκαν, Λέκι, Ράιτ, Κρούζε, Μόουι, Μακ Γκόουαν, Σέινσμπουρι και Ρόγκιτς